Timur Selçuk son yolculuğuna uğurlandı

Kalp krizi sonucu 74 yaşında hayatını kaybeden besteci, piyanist, yorumcu ve orkestra şefi Timur Selçuk son yolculuğuna uğurlandı.

Timur Selçuk Fotoğraf: Arşiv-AA

Geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Timur Selçuk için İstanbul Zincirlikuyu Cami’ndeki cenaze namazına, sanatçının eşi Handan Selçuk, kızı Mercan Selçuk ve yakınlarının yanı sıra Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile DİSK üye ve yöneticileri, sanatçı, müzisyen dostları katıldı.

‘Babamla güzel bir akşam geçirdikten sonra sabah onu kaybettik’

Fotoğraf: AA

Timur Selçuk’un kızı Mercan Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Şu an onu kısa cümlelerle anlatmak yetmez. Hepimize emanet, onun yolunun yolcusu olacağız. Bir şey bitmedi yani biz devam ettiriyoruz evelallah.” dedi. Mercan Selçuk, babasıyla son 6-7 aydır birlikte yaşadıklarını, güzel bir akşam geçirdiklerini ve sabah onu kaybettiklerini söyledi.

Kılınan cenaze namazının ardından omuzlara alınan Timur Selçuk’un cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Timur Selçuk’un öz geçmişi

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ile DİSK üye ve yöneticileri de katıldı

İstanbul’da 2 Temmuz 1946’da dünyaya gelen Türk sanat müziği bestecisi Münir Nurettin Selçuk’un oğlu Timur Selçuk, 5 yaşında piyano çalmaya başladı ve 7 yaşında ilk konserini verdi. Lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde tamamlayan Selçuk, İstanbul Belediye Konservatuvarı piyano bölümüne devam etti.

Timur Selçuk, Paris’teki Ecole Normale de Musique de bestecilik ve orkestra yönetimi bölümünü bitirdikten sonra 1975’te Türkiye’ye döndü. “Sen Nerdesin”, “Beyaz Güvercin”, “Ayrılanlar İçin” ve “İspanyol Meyhanesi” adlı eserlerin de aralarında bulunduğu unutulmaz şarkılara imza atan sanatçı, Ümit Yaşar Oğuzcan, Orhan Veli, Attila İlhan ve Nazım Hikmet’in şiirlerinden bestelediği şarkıları müzikseverlerle buluşturdu.

Usta sanatçı, 1976’da İstanbul Oda Orkestrası’nı kurarak kendi öğrencilerini yetiştirdiği Çağdaş Müzik Merkezi’ni hayata geçirdi.

Timur Selçuk, 8 Eylül 2018’de Most-Uniq Açıkhava Konserleri’nde hayranlarıyla buluşarak müzikle geçen 50 yılını sahnede kutladı. (Arşiv-AA)


Bir çok tiyatro oyunu ve filmin müziklerini yaptı

Ankara Sanat Tiyatrosu’nda 10 yıl çalışan Selçuk, “Ferhat ile Şirin”, “Şeyh Bedrettin Destanı”, “Rumuz Goncagül ve “Galilei-Galileo” adlı eserlerle birlikte çok sayıda tiyatro oyununun müziklerine imza attı. “Sarıpınar 1914”, “Üç İstanbul”, “Cahide”, “Hakkari’de Bir Mevsim” filmlerinin müziklerini de yapan sanatçı, 1998’de “Devlet Sanatçısı” unvanını aldı.

Usta sanatçı, müzikle geçen 50 yılını kutlamak amacıyla 2018’de İstanbul’da beyaz kıyafetler içinde bir konser vermiş ve yarım asır süren müzik yolculuğunu dinleyicilere anlatmıştı. Selçuk, ayrıca DİSK Kültür Merkezinin ve DİSK Korosunun kurucusuydu.

Kaynak: AA