TİP Genel Başkanı Baş: Hemen erken seçime gidilmelidir

TİP Genel Başkanı Baş, erken seçim koşullarının fazlasıyla olgunlaştığını belirterek, “Hemen erken seçime gidilmelidir.” dedi.

AK Parti-MHP blokunun kazanabilecekleri koşulları oluşturduktan sonra seçimi seçenek olarak getireceklerini ifade eden Baş, “Bu oyun bozulmalıdır.” dedi

TİP Genel Başkanı Erkan Baş Fotoğraf: AA

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erkan Baş, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Baş, CHP’li Enis Berberoğlu ile HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın milletvekilliğinin düşürülmesiyle Mecliste büyük bir skandala imza atıldığını belirtti.

Üç ismin milletvekilliğinin düşürülmesinin hukuka, anayasaya, akla ve vicdana aykırı bir işlem olduğunu dile getiren Baş, şunları kaydetti:

“Halk iradesinin temsil edilmesi gereken yer olan TBMM’nin iradesi, saray talimatıyla bir kez daha kırılmak istenmiştir. Bu nedenle biz bu konuyu herhangi bir şekilde hukuk tartışması içinde ele almayı gereksiz görüyoruz. Bu mesele, hukuk içerisinde tartışılmayacak kadar açık bir hukuksuzluk örneğidir.”

TİP Genel Başkanı Erkan Baş Fotoğraf: AA

‘İktidar Seçim Kanununu işine gelir biçimde değiştirmek istiyor’

Siyasi Partiler Kanunu ve seçim kanunlarıyla ilgili tartışmalara da değinen Baş, iktidarın, erken seçime gitmeyi rasyonel bir seçenek olarak görmediğini ama kaçınılmaz bir şey olarak Türkiye’nin böylesi bir yere sürüklendiğini gördüğü için birtakım hazırlıklar yaptığını ifade etti. Baş, iktidarın, seçim kanununu kendi işine gelir biçimde değiştirmek istediğini belirterek, muhalefetin bu konuda dikkatli olması gerektiğini söyledi.

‘Bu oyun bozulmalıdır’

Vatandaş ne zaman ihtiyaç duyuyorsa o zaman seçime gidilmesi gerektiğini ifade eden Baş, şunları kaydetti:

“Bize göre Türkiye, erken seçim koşullarının fazlasıyla olgunlaştığı bir ülkedir. Derhal bir erken seçim gerçekleştirilmelidir. Ama neden bugün bir erken seçim yapılmıyor? Bugün yapılacak erken seçimi, AK Parti-MHP bloku kaybedecek. Ne zaman yapacağız seçimi? Beyefendiler kazanabilecekleri koşulları oluşturup, kazanabilecekleri desteği sağlayacaklarını düşündükleri zaman önümüze bunu bir seçenek olarak getirecekler. Bu oyun bozulmalıdır. Madem seçim yasası, Siyasi Partiler Kanunu tartışması yaşanıyor, buyurun hodri meydan. Hemen erken seçime gidilmelidir. Erken seçim sonrasında oluşacak parlamento, iktidarın ihtiyacı olan değil, Türkiye’nin ihtiyacı olan düzenlemeleri yapmalıdır.”

Kaynak: AA