Tiyatro sanatçısı Yıldız Kenter son yolculuğuna uğurlandı

Fotoğraf:AA

HABER MERKEZİ – Türkiye’nin önemli tiyatro sanatçılarından Yıldız Kenter son yolcuğuna uğurlandı.

Tedavi gördüğü hastanede pazar günü 91 yaşında hayatını kaybeden tiyatro sanatçısı Kenter için Kenter Tiyatrosu’nda tören düzenlendi. Tiyatro sanatçılarının yanı sıra çok sayıda Kenter’in seveninin katıldığı törende, tiyatro sahnesinde veda konuşmaları yapıldı.

Törene katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuşma yaptı. İmamoğlu konuşmasında, “Alkışlarınızın dinmeyeceği bir salonu İstanbul şehrine hızlıca hediye etmek istiyoruz. Elbette ki tüm maneviyatını koruyarak, ismine layık, özgün ve özgür biçimiyle, ilelebet var olacak teminatıyla İstanbul halkına hediye etmek istiyoruz.” dedi. “Nice imkansızı başarmış, gerektiğinde ülkesine, insanlara umut vermiş, sanatın varlığının en zor koşullarda bile simgesi olmuş bir insandan bahsediyoruz” diyen İmamoğlu, Kenter’e karşı sorumluluklarını yerine getirecekleri sözünü verdi.

Törende konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, tiyatro denildiğinde ilk olarak Yıldız Kenter’in ve sahne performansının akla geldiğini belirterek, “Tabii ki biz onun emanetine sahip çıkmaya, onları taze tutmaya yaşatmaya devam edeceğiz.” dedi. Ailesinin de uygun bulduğu bir proje kapsamında Devlet Tiyatroları oyunlarının Kenter Tiyatrosu’nda sahnelenebileceğini ifade eden Ersoy, Kenter Tiyatrosu’na destek olmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Tiyatro Salonundaki törenin ardından Kenter’in naaşıLevent Afet Yolal Cami’ine getirildi. Burada Kenter’in kızı Leyla Tepedelen ile manevi kızı Esma Uzun taziyeleri kabul etti. Kenter alkışlar eşliğinde Aşiyan Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlandı.

Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, sanatçı, siyasetçi ve Kenter’in sevenlerinin de olduğu çok sayıda kişi katıldı.