‘Dayanışmanın 100’ü Şiir Platformu’ kuruldu

Tiyatro emekçilerine destek amacıyla kurulan “Dayanışmanın 100’ü Şiir Platformu”, Covid-19 pandemisi nedeniyle özel tiyatroların eşi görülmemiş bir krizin içinde olduğuna dikkat çekti.

Platform, “Tiyatromuz dirensin, yaşasın diye şimdi sıra sizde. Destek olun, tiyatro emekçilerinin yanında durun. Çünkü insan dayanışmayla yaşar.” çağrısında bulundu.

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle meslek hayatı durmuş olan tiyatro emekçilerinin temel ihtiyaçlarını karşılamak, geçimlerini kolaylaştırmak ve Türkiye’de bağımsız tiyatroyu desteklemek amacıyla “Dayanışmanın 100’ü Şiir Platformu” ağı kuruldu. Platformun kurucuları arasında Oyuncu/Yönetmen Ali Düşenkalkar, Gazeteci/Yazar Bahar Çuhadar, Oyuncular Çağlar Çorumlu ve Tilbe Saran, Yapımcı E. Feza Soysal, Sosyal Girişimci Mehmet Sarıca yer alıyor.

‘İnsan dayanışma ile yaşar’

Platformun, web sayfasında yayımladığı çağrıda, “İçinden geçtiğimiz bu zor günlerde aklımıza düştü: ‘İnsan ne ile yaşar?’ Brecht’in ironik sorusuna bugünlerin katı gerçekliğinden bir yanıt verebilmek için sıvadık kolları; ‘İnsan dayanışmayla yaşar’ diyebilmek için.” denildi.

‘Tüm tiyatrolar kapılarını kapattı’

Sadece tiyatrodan kazandıklarını yine tiyatroya yatırarak var olan özel tiyatroların Covid-19 salgınıyla birlikte eşi görülmemiş bir krizin içinde olduğuna dikkat çekilen çağrıda, “Tüm tiyatrolar kapılarını kapattı. Oyuncusundan dekorcusuna, yönetmeninden teknik ekibine çoğu temsil başına yevmiye usulü çalışan 2 binden fazla tiyatro emekçisi işsiz kaldı. 200’e yakın tiyatro topluluğu, en iyi ihtimalle ekime kadar gelir elde edemeyecekleri bir sürece girdiler.” diye kaydedildi.

‘Sanatın olmadığı dünyada çıldırırdık’

Tiyatronun tüm ekonomik, politik, toplumsal zorluklara inat oyunlarıyla kendilerine umudu, itiraz etmeyi, gülmeyi, sormayı, hatırlamayı, durup düşünmeyi, hayal kurmayı anımsattığına işaret edilen çağrıda, şöyle denildi:

“İnsanın bedeniyle, aklı ve hayal gücüyle yapabileceklerinin sınırı olmadığını, dişlerini tırnaklarına takarak gösteriyorlar. Şimdi mekânları kapalı, seyircilerinden uzaklar… Yarın, tekrar buluşabilmek için bugün tiyatro emekçilerine ‘yanınızdayız’ demek istiyoruz. Çünkü tam da şu felaket günlerinde fark ettiğimiz gibi sanatın olmadığı bir dünyada çıldırırdık…”

‘Projeye özel 101 şiir videosu çıktı’

Tiyatro emekçileri ve aileleri ile bin bir zorlukla kurdukları mekânları için yaratılan dayanışma ağında şair ve yayıncıların şiirlerine, tiyatro ve sinema dünyasının usta isimlerinin “seslerini” verdiğinin belirtildiği çağrıda, projeye özel 101 şiir videosunun ortaya çıktığı belirtildi.

‘Şimdi sıra sizde’

Platformun web sayfasındaki “Destek ol” butonu tıklanarak kampanyaya katkıda bulunulabileceğinin kaydedildiği açıklamada, şu çağrı yapıldı: “Bize başvuruda bulunacak tiyatro emekçilerine, toplanan meblağdan haftalık ihtiyaç kartı temin edilecek. Tiyatromuz dirensin, yaşasın diye şimdi sıra sizde… Destek olun, tiyatro emekçilerinin yanında durun… Çünkü insan dayanışmayla yaşar…”