TKDF, hedef gösterilen kadınlar için Yargıyı göreve çağırdı

TKDF Başkanı Güllü, sosyal medya üzerinden tecavüzle tehdit edilerek hedef gösterilen Kaftancıoğlu, Mengü ve Laçin’e destek açıklamasında bulundu.

Güllü, troller eliyle kadınların can güvenliğine yönelik saldırıyı kınayarak, Yargıyı gerekenleri yapmak üzere göreve çağırdı.

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü Fotoğraf: Gazete Duvar

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu (TKDF) Başkanı Canan Güllü, sinema ve tiyatro oyuncusu Berna Laçin, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, gazeteci Nevşin Mengü’nün sosyal medya hesaplarında taciz edilmesi, tecavüzle tehdit edilerek hedef gösterilmelerine ilişkin yazılı açıklama yaptı.

TKDF’nin internet sitesinde yayımlanan “Yanınızdayız” başlıklı açıklamada, kadına yönelik şiddet, taciz ve istismarın dur durak bilmediğine vurgu yapan Güllü, “Kadınlar özel ve kamusal alanda uğradıkları şiddet bir yana, sosyal medya üzerinden de taciz ediliyor, hedef gösteriliyor, itibarsızlaştırılmaya çalışılıyor, tecavüzle ve öldürülmekle tehdit ediliyor.” dedi.

Fotoğraf: Gazete Duvar

‘Tehdit ve şantajlara boyun eğmeyeceğiz’

Laçin, Mengü ve Kaftancıoğlu’nun sosyal medya trolleri tarafından taciz edildiğinin, hedef gösterilerek tecavüzle tehdit edildiğine dikkat çeken Güllü, şunları kaydetti:

“Bu en basit ifadeyle sadece ifade özgürlüğünün yok sayılması değil, her çeşit muhalif sesin susturulması, benden olmayan herkesin baskıyla sindirilmesi ve kadınların sürekli can güvenliklerinden endişe etmeleri demektir. Troller eliyle kadınların can güvenliğine yönelik saldırıyı kınıyor, kadın düşmanlığı anlamına gelecek her türlü tutum ve eylemi baştan reddediyoruz.”

Güllü, bu ülkenin kadınları olarak ne özel alanda, ne kamusal alanda ne de sosyal medyada tehdit ve şantajlara boyun eğmeyeceklerine vurgu yaptı.

‘Yargıyı göreve çağırıyoruz’

Güllü, açıklamanın devamında şunları belirtti: “Dayanışmadan vazgeçmeyeceğimizi, İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere en temel haklarımızı garanti altına alan uluslararası sözleşmelerin tartışmaya açılmasını kabul etmeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz! Lafı uzatmıyoruz: Berna Nevşin, Canan, Feyza Figen yanınızdayız, ağzından pislik akan sosyal medya trollerini hadlerini bilmeye, Yargıyı yasalardan kaynaklanan haklarımız için gerekenleri yapmak üzere göreve çağırıyoruz.”