TOKİ: Salda Gölü’ndeki görüntüler bizi de rahatsız etti

Salda Gölü’ne iş makinelerinin girmesine gösterilen tepkilerin ardından açıklama yapan TOKİ, görüntülerin kendilerini de rahatsız ettiğini bildirdi.

TOKİ, müşavir firma ve sorumlu personellerle ilgili soruşturma başlatıldığını bu tür görüntülerin bir daha yaşanmayacağını bildirdi.

Fotoğraf: MA

Birinci Doğal Sit Alanı olarak kabul edilen ve yeni tip koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında ziyarete kapatılan Salda Gölü’nde iş makinelerinin girerek beyaz kumları taşımasına yönelik gösterilen tepkilerin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı açıklama yaptı.

‘Görüntüler bizleri de rahatsız etti’

TOKİ’nin twitter hesabından yaptığı açıklamada şöyle denildi: “Paylaşımlarda yer alan görüntüler yüklenici firmanın şantiye alanı ve otopark bölümünde arazi düzenleme görüntüleri olup, koruma amaçlı oluşturulan yaklaşım mesafesinin dışında küçük bir alandır. Bu görüntüler kamuoyu gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı olarak bizleri de oldukça rahatsız etmiştir.” 

Yüklenici firmaya makineli araçların inşaat alanına kesinlikle sokulmaması talimatı verilmesine rağmen bu konuda yeterli hassasiyet gösterilmediğinin savunulduğu açıklamada, “Yüklenici firma hakkında kusurlu davranışları nedeniyle gerekli maddi ve sözleşmesindeki diğer ceza hükümleri işletilmiştir.” denildi.

‘Sorumlu personeller görevden uzaklaştırıldı’

Müşavir firma ve sorumlu personeller ile ilgili soruşturma başlatıldığının belirtildiği açıklamada, sorumlu olan personellerin görevlerinden uzaklaştırıldığı kaydedildi.

Açıklamada, bu tür görüntülerin bir daha kesinlikle yaşanmayacağı, çalışmaların çevre hassasiyetini ve kamuoyu duyarlılığını gözetecek şekilde yürütüleceği belirtildi.