Tokyo Olimpiyatları’nda Kovid-19’a yakalananların sayısı 220’ye çıktı

Japonya’da düzenlenen 2020 Tokyo Olimpiyatları’na akredite olmuş kişilerden yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalananların sayısı 220’ye yükseldi.

Japonya Başbakanı Yoşihide, olimpiyatlar ile vaka artışları arasında bir bağ olmadığını söyledi.

Organizasyon Komitesi, Tokyo 2020 kapsamında ülkeye gelen 27 kişide daha Kovid-19 tespit edildiğini açıkladı. Son 24 saatte virüse yakalanan 27 kişi arasında 3 sporcu, turnuva kapsamında hizmet veren 15 sözleşmeli çalışan ve 4 resmi yetkili yer aldı. Virüsü taşıyanlar karantina periyoduna alındı.

Böylelikle Tokyo Olimpiyatları’na akredite olmuş kişilerden virüse yakalananların sayısı 220’ye çıktı.

‘Olimpiyatlar ile vakalar arasında bir bağ yok’

Japonya Başbakanı Suga Yoşihide, düzenlediği basın toplantısında Tokyo Olimpiyatları ile ülkesinde artış trendi gösteren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları arasında “bir bağ” olduğu iddialarını reddetti.

Başbakan Suga, 23 Temmuz’da açılış yapılan Tokyo Oyunları sonrası son günlerde görülen rekor düzeyde vaka artışlarına ilişkin, “Salgının yabancı kişilerden yayılmasını durdurmak için insan trafiğini azaltan ve daha sıkı sınır kontrollerini kapsayan virüs önleyici tedbirler uyguluyoruz. Bence bir bağ yok.” dedi.

Japonya’da en yüksek vaka sayısı dün saptandı

Japonya’da salgının başından beri en yüksek vaka sayısı dün saptandı. Ülke genelinde virüs vakaları ilk kez bir günde 10 binden fazla artış gösterdi. Ülkede Kovid-19 vaka sayısı 904 bin 36’ya, virüse bağlı can kaybı sayısı 15 bin 188’e yükseldi. Yoğun bakım servislerinde 539 kişi Kovid-19 tedavisi görüyor.

AA – TOKYO