Torun: Belediyeleri tehditle almaya çalışıyorlar

CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, bazı belediye başkanlarının AK Parti’ye geçmesine ilişkin yaptığı değerlendirmede, milli iradeyi savunanların belediyelere icra gönderdiğini, belediyeleri tehdit ederek AK Parti’ye geçmesi için uğraştığını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun – AA

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, yerel yönetimlere yönelik düzenlemeye ilişkin partisinin genel merkezinde basın toplantısı düzenledi. Torun, AK Parti’nin yerel seçimlerden sonra sürekli olarak belediyelerle ilgili değişiklikleri gündeme getirdiğini belirtti.

Torun, son olarak AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş tarafından açıklanan bir kanun teklifi ile karşı karşıya olduklarını dile getirdi. Torun, “AKP’li büyükşehir belediyeleri ve AKP iktidarıyla başlayan bu rant düzeni zaten önceden yoktu, onların döneminde başladı. Şimdi yeni düzenleme yapıyormuş gibi algı yaratmaya çalışıyorlar.” dedi. “Yüksekliği serbest bırakmıyorlar, parsel bazında değil, ada bazında bir planlamayı öngörüyorlar.” diyen Torun, bunun gibi bazı değişikliklerin yapılmaya çalışıldığını belirtti.

“Sormak lazım, geçmişte bu imar tadilatlarıyla ilgili rakamlar neydi, sizin döneminizde ne? Ranta dayalı yapılaşma, ranta dayalı imar uygulamaları kimin döneminde başladı?” diye soran Torun, yapılmak istenenin hataları telafi etme çabası olarak değerlendirdi.

‘Belediyelerde yetki bunalımı var’

Büyükşehir ve ilçe belediyelerinde yetki bunalımı olduğunu ifade eden Torun, belediyelerin vatandaşın artan taleplerine karşı güçlendirilmesi gerektiğini söyledi. Bunun için bazı yasal değişikliklerin de yapılması gerektiğini belirten Torun, “Yapılmaya çalışılan yine saray talimatlı, sarayda hazırlanan yasayla önümüze getirilecek, dayatılacak. Yerel yönetimlerin sorunlarının çözümünü beklerken maalesef belki de sorunlar daha da fazla artacak ve yetki sarayda toplanacak.” dedi.

‘Tehdit ederek AK Parti’ye geçmesi için uğraşıyor’

Torun, bazı belediye başkanlarının AK Parti’ye geçmesine ilişkin değerlendirmede de bulundu. Torun, milli iradeyi savunanların belediyelere icra gönderdiğini, devletin bütün kaynaklarını kapattığını, belediyeleri tehdit ederek AK Parti’ye geçmesi için uğraştığını söyledi. Torun, şöyle konuştu: “Bunlar beyhude çalışmalar. Milli iradeyi yok sayarak, bir şekilde seçimle kazanamadığını tehditle almaya çalışıyorlar. Milli iradeyle gerçekleştiremediklerini devletin gücünü, imkanını kullanarak transfer etmeye çalışıyorlar. Vatandaşımız her şeyin farkında.”

‘Belediye borsası kurdular’

İllegal yollarla, demokrasi dışı uygulamalarla belediyelerin üzerinde baskı uygulandığını kaydeden Torun, “Biliyoruz, FETÖ borsası kurmuşlardı. Şimdi de belediye borsası kurdular ve belediye başkanlarını baskıyla kendi partilerine geçirmeye çalışıyorlar. Bu demokrasi adına ayıptır.” şeklinde konuştu.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Torun, “Yerel yönetimler yasası taslağı sizinle paylaşıldı mı?” sorusuna “Hayır” yanıtını verdi. AK Parti’nin büyükşehir belediyelerini kaybettiğini, dolayısıyla rantı da kaybettiğini savunan Torun, “Yeni rant oluşturma çabaları bunlar. Merkezde toplayarak yetkiyi, büyükşehirin de yetkilerini alarak rantı ellerinde toplama çabası bu.” dedi.