Tozkoparan sakinleri yıkıma karşı Ankara’da

Tozkoparan sakinleri, mahallelerinde “kentsel dönüşüm” adı altında yapılan yıkıma karşı Ankara’ya gelerek, destek çağrısı yaptı. 

İstanbul’un Güngören ilçesine bağlı Tozkoparan ve Küba mahalleleri sakinleri, yaşadıkları evlerinin “kentsel dönüşüm” adı altında yıkılmasına karşı Ankara’da Danıştay önünde açıklama yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Cumhuriyet Halk Partisi (HDP) milletvekillerinin de destek verdiği açıklamada “Zalimin zulmü varsa, Danıştay’ın adaleti var”, “Evimiz vatanımız, bizi zorla çıkarmayın”, “Evimizi deprem değil Güngören Belediyesi yıkıyor” ve “Rantsal dönüşüm değil kentsel dönüşüm istiyoruz” pankartları açıldı. 

Mağduriyet

Sık sık “Zulme karşı omuz omuza” sloganlarının atıldığı açıklamada konuşan Emine Aydoğan, 20 gün önce elektrik, su ve doğalgazlarının kesildiğini aktardı. Bunun sonucunda mağdur olduklarını ifade eden Aydoğan, polislerin gazlı müdahalesine tepki gösterdi. Aydoğan, “Evde mumla oturuyoruz. Dışarıdaki lambaları söndürmediler. Saat 2-3’e kadar dışarıda oturuyoruz” dedi. Aydoğan, evlerinin yıkılmasına karşı olmadıklarını ancak kendilerine dayatılan sözleşmenin mağduriyet yarattığını belirtti. Aydoğan, 2 bin TL emekli maaşıyla geçinmeye çalıştığını kaydederek, “Bu maaşla ne yapabilirim? En ucuz kira 2 bin lira” dedi.

400 bin TL fark

Mahalle sakinlerinden Hatice Akbaş, kendilerine dayatılan sözleşmeyi “imam nikahı” olarak nitelendirerek, “İmam nikahı ile evlenelim diyorlar, biz resmi nikah istiyoruz. İstedikleri farkı mümkün değil ödeyemeyiz. Hesapladılar 400 bin liranın üzerinde bir fark. Evime ev, katıma kat, metrekareme de metrekare istiyorum. Fark vermek istemiyorum, gücüm yok” ifadelerini kullandı.

Yeni deliller

Mahallelinin avukatı Onur Cingil ise, evlerin hazineye devredildiğini aktararak, “Elektrik, su ve doğalgazın kesildiği, insanların mağdur edildiği, hiçe sayıldığı bir dönüşüm olmaz. İnsansız dönüşüm olmaz” dedi. Cingil, çocukların lise ve üniversite sınavlarına mum ışığında çalışarak girdiğini vurgulayarak, Danıştay’a yeni delilleri sunduklarını bildirdi.

‘Muhatap alın’

Mahalleli, daha sonra CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç’un katılımıyla CHP Genel Merkezi önünde açıklama yaptı. Burada konuşan Özkoç, mahallelinin kendi hakkını istediğine işaret ederek, “Bu arkadaşlar ev sahibiydiler ve evleri için borçları yoktu. Bu sürecin ne kadar süreceğini, ne kadar dışarıda kirada kalacaklarını, binanın ne zaman kendilerine teslim edileceğini bilmek istiyorlar. Danıştay’ın önüne gittiler. Ne için? Hak için hukuk için adalet için. Yerinde dönüşüm yapın. Engelli ve hasta vatandaşlarımıza öncelik tanıyın. Bitirme süresini bu sözleşmeye koyun. Onları muhatap alın, karşınıza almayın” diye seslendi.

MA / ANKARA