Tozkoparan’da halk kazandı: Danıştay yürütmeyi durdurdu

Günlerdir elektriksiz, susuz, doğalgazsız bırakılan İstanbul’un Güngören ilçesine bağlı Tozkoparan mahallesi halkı, verdiği mücadeleyi kazandı.

Danıştay, “riskli alan” ilan edilen Tozkoparan için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile “riskli alan” ilan edilerek “kentsel dönüşüm” kapsamına alınan Tozkoparan Mahallesi halkının mücadelesi sonuç verdi. Danıştay 6’nci Dairesi, keşif ve bilirkişi incelemesi raporunu alana kadar ve bu konuda yeniden inceleme yapılana kadar projeye dair yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Danıştay’ın kararında şu ifadeler yer aldı: “2577 sayılı yasanın 27’nci maddesi uyarınca tetkik hakimin açıklamaları ve dosyadaki belgelerin inceledi, davanın durumuna ve uyuşmazlığın hukuki niteliğine göre davacı ile davalı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yargılama devam ederken dosyaya sunulan bilgi ve belgelerin değerlendirmesi sonucu yürütmenin durdurulması istemi yeniden incelendi. Keşif ve bilirkişi incelemesi yerinde yaptırılıp, bilirkişi raporu alındıktan sonra bu konudaki yeniden bir karar verilinceye kadar yürütmenin durdurulmasına karar verildi.”

Tozkoparan sakinleri, kararı sevinçle karşıladı. Danıştay kararının ardından nöbet eylemini sürdürdükleri Barış Parkı’nda bir araya geldi.

Güngören Belediyesi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından mahalle “riskli alan” ilan edilmişti. Yıllardır yaşadıkları evlerinin yıkılmasına engel olmak isteyen mahalle sakinleri, eyleme başlamıştı. Eylem sonrası mahallenin elektrik, su ve doğalgazı 23 Haziran’da kesilmişti.

MA – İSTANBUL