Trabzon’a çay hasadı için gelecekler kentten 30 gün ayrılamayacak

Trabzon Valiğili, Trabzon’a çay hasadı için geleceklerin kentte 30 gün kalmalarının zorunlu olduğunu açıkladı.

Trabzon Valiliğinden yapılan açıklamaya göre; Trabzon İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Vali İsmail Ustaoğlu başkanlığında, yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirlerini görüşmek üzere toplandı. İçişleri Bakanlığı genelgesi ile yaş çay hasadı yapılan illere seyahat izni verildiğinin hatırlatıldığı açıklamada, bu kapsamda İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun da çeşitli kararlar alındığı ifade edildi.

‘Üreticiler 19 Mayıs günü Trabzon’a kabul edilecek’

Açıklamada, şehir giriş-çıkış kısıtlaması uygulanan illerden Seyahat İzin Belgesi düzenlenen ÇAYKUR’a kayıtlı çay üreticilerinin, 19 Mayıs günü saat 24.00’ten itibaren Trabzon’a kabul edileceği belirtildi.  Kente gelen çay üreticilerinin 30 gün boyunca kentte kalmalarının zorunlu olduğunun ifade edildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Çay müstahsillerinin ulaşımını sağlayanlar ise 72 saat içinde geri dönebilecekler. İlimize gelen çay üreticilerinin başvuru esnasındaki taahhütleri doğrultusunda, 14 gün boyunca ikametlerinde, çay bahçesi ile çay teslim alanı dışında bulunmamaları, işlerini yürütürken sosyal izolasyon kurallarına uymaları, çay alım merkezlerinde maske takmaları sağlanacak. Sokağa çıkması kısıtlı olan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü tarımsal faaliyet yapan çiftçilerimiz ise gerekli izinleri alarak, aile fertleri ile birlikte faaliyetlerine devam edebilecekler.”

Açıklamada, alınan kararlara uymayanlar hakkında ilgili kanunlar gereği işlem yapılacağı ifade edildi.

AA – TRABZON