Trabzon’da şiddetli yağış heyelana yol açtı, bazı evler boşaltıldı

Trabzon’un Yomra, Sürmene, Köprübaşı ve Maçka ilçelerinde şiddetli yağış hayatı olumsuz etkiledi.

Yomra’da heyelan nedeniyle Yomra-Özdil kara yolu ulaşıma kapandı.

Sürmene’de, heyelan ve taşkınlar nedeniyle hasar gören evler boşaltıldı.

Trabzon’un Yomra ilçesinde akşam saatlerinde etkili olan şiddetli yağış sonrası Yomra-Özdil kara yolunda heyelan meydana geldi. Yolun ulaşıma kapanması üzerine Karayolları, Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Yomra Belediyesi, AFAD, UMKE ve jandarma ekipleri bölgeye sevk edildi.

Vatandaşlara tedbir uyarısı

Ekipler, yolu temizleyerek ulaşıma açmak üzere çalışmalara başladı. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu da heyelan bölgesine giderek incelemelerde bulundu.

15 işçi son anda kurtuldu

Öte yandan bölgede yağış devam ederken, Yomra Belediyesi de anonslarla vatandaşlara tedbirli olmaları yönünde uyarılarda bulunuyor. Yomra’da ayrıca Özdil yol yapım şantiyesinde çalışan 15 işçi, selden son anda yara almadan kurtuldu.

Sürmene’de bazı evler tahliye edildi

Yağışın etkilediği Sürmene ilçesinde de sel, taşkın ve heyelanlar meydana geldi. Kriz masası oluşturulan ve 8 mahalleye ulaşım sağlanamayan ilçede, Büyükşehir Belediyesi, Ortahisar ve Sürmene Belediyesi ekipleri yol açma ve temizleme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Öte yandan şiddetli yağış alan mahallelerde evleri hasar gören vatandaşlar tahliye edilerek, güvenli bölgelere yerleştirildi. Hasar gören mahallelerde incelemede bulunan Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, ilçede birçok mahallede şiddetli yağış nedeniyle sel, taşkın ve heyelanın meydana geldiğini söyledi.

‘Can kaybımız yok’

İlçe merkezinde yağış nedeniyle kriz masası oluşturduklarını belirten Üstün, “Muhtarlarımızdan bize gelen ihbar ve talepleri kısa sürede yerine getiriyoruz. Bazı mahallelerimizde evler, su taşkınları nedeniyle hasar gördü ve biz de tedbir amacıyla buradaki vatandaşlarımızın tahliyesini gerçekleştirdik. Allah’a şükür can kaybımız yok.” ifadesini kullandı.

‘Risk var tehlike var’

Üstün, kendisinin de inceleme yapmak üzere gittiği iki dere arasında mahsur kaldığını aktararak, şunları kaydetti:

“Ekiplerimiz yolları açmak için çalışıyor. Evlerdeki vatandaşlarımızı tahliye ettirdik ama bir yandan da evleri kurtarmaya devam ediyoruz. Risk var, tehlike var. Yolda kalan vatandaşlar var. Onlara da müdahale ediyoruz. Temennimiz herhangi bir can kaybı yaşamadan yollarımızı açmak.”

Öte yandan Köprübaşı ve Maçka ilçelerinde de aşırı yağış nedeniyle meydana gelen heyelan ve taşkınlara ekipler müdahale ediyor.

AA – TRABZON