Trabzon’da toplu taşımada HES kodu zorunluluğu

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında toplu taşıma araçlarını kullanabilmek için Hayat Eve Sığar (HES) kodunun zorunlu hale getirildiğini bildirdi.

Fotoğraf: Arşiv

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı, yaptığı yazılı açıklamada HES kodunu kişisel ulaşım kartlarına tanımlatmayan vatandaşların, 1 Şubat tarihinden itibaren toplu taşıma araçlarını kullanamayacağı belirtildi.

Açıklamada, 17 Aralık 2020 tarihinde yayımlanan ve 81 ile gönderilen genelgeye istinaden, toplu taşıma araçları ile kurum ve kuruluşların girişlerinde HES kodu sorgulama işleminin başlatıldığı belirtildi.

Açıklama,: “HES kodu tanımlaması yapılmayan kişiselleştirilmiş kartın validatöre okutulması halinde, HES kodu tanımlamasının yapılmadığı ve aracı kullanamayacağı ile ilgili bilgilendirilecektir.” denildi.

Günlük yolcu verilerinin, Sağlık Bakanlığında yer alan ve entegre olunan sistem üzerinden sorgulanacağının kaydedildiği açıklamada, “Bulaş riski veya temaslı olan kişilerin toplu taşıma araçlarını kullanmamaları gerektiği halde binişleri tespit edildikten sonra İçişleri Bakanlığına bildirilir ve gerekli cezai işlem uygulanır.” diye kaydedildi.

Yeni1Mecra