‘Trafik kazalarında 5 günde 45 vatandaş hayatını kaybetti’

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, arife gününden bugüne kadar 45 vatandaşın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini belirtti.

Soylu, son 10 yılın 5 günlük bayram ortalamalarına göre hem trafik kazalarındaki oranın, hem de hayatını kaybeden vatandaşların sayısının ciddi oranda düştüğünü söyledi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Balıkesir’in Susurluk İlçesi’ndeki Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği yanında bulunan trafik denetleme noktasına geldi. Soylu, Kurban Bayramı tatili dönüş trafiğiyle ilgili yetkililerden bilgi aldı. Soylu, daha sonra gazetecilere açıklama yaptı.

Türkiye genelinde gerek trafik polisleri gerekse jandarma trafik ekiplerinin dönüş yolculuğuyla ilgili görev başında olduğunu belirten Soylu, bakan yardımcıları, valiler, kaymakamlar ve emniyet müdürlerinin de denetimlerini sürdürdüğünü anlattı.

‘5 gün içerisinde 45 vatandaşımızı kaybettik’

Denetimlerin yarın da devam edeceğini belirten Soylu, sürücülere tavsiyelerde bulundu. Arife gününden şu saate kadar toplam 5 gün içerisinde 45 vatandaşın hayatını kaybettiğini ifade eden Soylu, sabah erken vakitlerde Hakkari’de 6 kişinin hayatını kaybettiği kazayı hatırlatarak üzüntülerini dile getirdi.

‘Son 10 yılda trafik kazalarında ciddi oranda düşüş oldu’

Son 10 yılın 5 günlük bayram ortalamalarına göre hem trafik kazalarındaki oranın hem de hayatını kaybeden vatandaşların sayısında sayısı ciddi oranda düşüş olduğunu söyleyen Soylu, “Ama bu bize yeterli değildir. Yüzde 32; şu anda son 10 yıldaki 5 günlük trafik kazalarındaki ortalama değerlendirmeleri yaptığımız zaman bu bayramdaki azalmamız.” dedi.

Soylu, sürücülere uykusuz ve dinlenmeden yola çıkılmaması uyarısını yineleyerek, 2 saatte bir 10 dakika dinlenmelerini tavsiye etti.

Kaynak: AA