‘TRT Diyanet Çocuk Kanalı’ için protokol imzalandı

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu (TRT) arasında “TRT Diyanet Çocuk Kanalı”nın kurulması için protokol imzalandı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, insanlarda 7 yaş öncesi oluşacak karakter yapısında Diyanet İşleri Başkanlığının katkısının olması lazım dedi.

Fotoğraf: AA

“TRT Diyanet Çocuk Kanalı Protokol İmza Töreni” Diyanet İşleri Başkanlığının Konferans Salonu’nda düzenlendi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, programda yaptığı konuşmada, “TRT Genel Müdürlüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliği ile çok hayırlı, güzel bir faaliyetin temelini birlikte atacağız.” dedi.

‘TRT ile işbirliği en üst seviyelere çıktı’

TRT ile Diyanet’in iş birliğinin çok eskiye dayandığını, 1980’lerde “Diyanet Saati”ni TRT’de yaptıklarını ve o yıllarda bu iş birliğinin başladığını belirten Erbaş, 2012’de TRT Diyanet Televizyonun kuruluşunda bu iş birliğinin en üst seviyelere çıktığını söyledi.

‘Karakter yapısında Diyanet İşleri’nin katkısı olması lazım’

Yıllarca çocuklara kendi değerlerini tanıtamadıklarını belirten Erbaş, “Tercüme, yabancı çizgi filmlerle çocuklarımızı beslemeye çalıştık. Halbuki onları kendi milli değerlerimizle desteklememiz, beslememiz gerekiyor.” dedi. İnsan karakterinin yüzde 70’inin 7 yaş öncesi oluştuğunu belirten Erbaş, “7 yaş öncesi oluşacak bu karakter yapısında Diyanet İşleri Başkanlığının katkısı olması lazım.” dedi.

Yanlışlardan ayıklanmış, Kur’an ve sünnet çizgisinde doğru dini bilgiye dayanan yapımlarla çocukları yetiştirmeleri gerektiğini savunan Erbaş, şu ifadeleri kullandı:

“Diyanet İşleri şimdiye kadar bundan hiç taviz vermedi, TRT de taviz vermedi. İnşallah Diyanet İşleri Başkanlığımızın danışmanlığında ve katkılarıyla, TRT Genel Müdürlüğümüzün işin başında olarak, milli bakış ve duruşla projeyi sahiplenmesi ile çok güzel bir kanalın hayata geçilmesi milletimiz ve İslam alemi için büyük bir müjdedir, mutluluktur. Biz bunu el birliği ve güç birliği ile en iyi şekilde yapmaya gayret edeceğiz.”

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren de Diyanet İşleri Başkanlığının TRT’den TRT Diyanet Çocuk Kanalı kurulması için talepte bulunduğunu belirterek, “Geçmişini ve İslam dinini bilen çocuklar yetiştirilmesinde” katkıda bulunacaklarından dolayı mutlu olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Erbaş ve Eren TRT Diyanet Çocuk Kanalı için iş birliği protokolünü imzaladı.

Kaynak: AA