Trump, 2,2 trilyon dolarlık ‘ekonomik teşvik paketi’ onayladı

ABD Başkanı Trump, koronavirüsle mücadele kapsamında ülke tarihindeki en büyük ekonomik paket olan teşvik paketini onayladığını açıkladı.

Trump, paketin, aileler, çalışanlar ve işletmelere acilen ihtiyaç duydukları ekonomik desteği sağlayacağını söyledi.

ABD, dünyada en fazla koronavirüs vakası görülen ülke oldu.

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele ile salgın nedeniyle zarara uğrayan kişi ve işletmelerin sübvanse edilmesini öngören 2,2 trilyon dolarlık ekonomik teşvik paketine ilişkin tasarı ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi’nde kabul edildi.

Tasarı daha sonra onaylanması için ABD Başkanı Donald Trump’a gönderildi. Trump, Oval Ofis’te Başkan Yardımcısı Mike Pence, Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in yanı sıra bazı kabine ve kongre üyelerinin katılımıyla düzenlenen törenle yasa tasarısını onayladı. Trump, yaptığı konuşmada, “Bir araya gelip, Amerika’nın çıkarlarını her şeyin üzerine koydukları için Demokratlar ve Cumhuriyetçiler’e teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

Törenin ardından twitter hesabından da açıklama yapan Trump, “Bugün, ABD tarihindeki en büyük ekonomik paket olan teşvik paketini onayladım. Bu, bugüne kadar imzalanan en büyük paketin bile iki katı. 2,2 trilyon dolarlık bu paket, ülkemizdeki aileler, çalışanlar ve işletmelere acilen ihtiyaç duydukları ekonomik desteği sağlayacaktır.” diye belirtti.

Kredi imkanı sağlanacak, doğrudan ödeme yapılacak

Pakette, toplum sağlık merkezleri, klinikler ve huzurevlerinin ihtiyaç duyduğu maske, solunum cihazları ve kişisel koruyucu ekipman tedariki yer alıyor. Bunların yanı sıra ekonomik zarara uğrayan küçük işletmeler ve gelir kaybı yaşayan vatandaşlara kredi imkanı ve doğrudan ödeme yapılması öngörülüyor.

Bu kapsamda, gelir konusunda belli kriterlerin altında kalan vatandaşlara bir defaya mahsus bin 200’er dolar nakit yardım yapılması öngörülürken; küçük ve orta ölçekli işletmelere ise 377 milyar dolarlık teşvik fonu dağıtılması ve öğrencilerin okul borçlarının 30 Eylül’e kadar ertelenmesi isteniyor.

Firmalara 500 milyarlık kaynak

Tasarıda, büyük ölçekli firmalara işçi çıkarmamaları, çalışanların özlük haklarında geriye gitmemeleri veya üretimlerini başka ülkelere kaydırmamaları için 500 milyar dolarlık kaynak sağlanması da öngörülüyor.

Dünyada en çok Covid-19 vakası ABD’de

Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığı son verilere göre, ABD’de Covid-19 vakaları, İtalya ve Çin’i geçerek 100 binin üzerine çıkarken, salgın nedeniyle yaşamını kaybedenlerin sayısı ise bin 500’ü aştı. ABD, Covid-19 vaka sayısı bakımından dünya genelinde birinci sırada yer alıyor.

AA – WASHINGTON