Trump, ‘dezenfektan enjektesi’ önerisini ‘kinayeli soru’ diye savundu

ABD Başkanı Trump, Covid-19 salgınına karşı “vücuda dezenfektan enjekte edilmesi” önerisini, “Kinayeli bir soru soruyordum.” şeklinde savundu.

ABD’li dezenfektan şirketleri de, hiçbir koşul altında dezenfektan ürünlerinin insan vücuduna enjeksiyon, yeme ya da herhangi bir yolla girmemesi gerektiğini bildirerek, “Ölümcül olabilir” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump, Oval Ofis’te 484 milyar dolarlık ek bütçe için düzenlenen imza töreninde, dün yaptığı ve ülke kamuoyunda tepki çeken, “Dezenfektanları vücuda enjekte edeceğimiz bir yol var mıdır? Belki de içimizde bir çeşit temizlik yapabiliriz.” açıklamasına ilişkin soruyu yanıtladı.

‘Ne olacağını görmek için kinayeli soru sordum’

Soruyu soran gazeteciye dönen Trump, söz konusu açıklamasına ilişkin “Ne olacağını görmek için sizin gibi muhabirlere, kinayeli bir soru soruyordum.” dedi. Trump, bu konudaki soruların tekrarlanması üzerine “Dezenfektanın ellerde çok işe yaradığını düşünüyorum. Bunun etkileri laboratuvarda test ediliyor.” ifadesini kullandı.

Trump’tan muhabire ‘yalan’ haber suçlaması

Güneş ışınlarının, virüs üzerinde öldürücü bir etkisi bulunduğunu kaydeden Trump, “bu ışınların vücuda bir şekilde enjekte edilmesinin tedavi yöntemi olarak kullanılabileceği” tezini tekrarladı. Trump muhabirin, “Halka dezenfektan enjektesini öneriyor musunuz?” sorusuna ise, “Tabii ki hayır. Düşmanca davranan bir grup vardı. Tıpkı senin gibi yalan haberler yapan insanlar. Onlara kinaye yaptım.” yanıtını verdi.

Bunun üzerine soruları soran iki muhabir de dünkü basın toplantısının yapıldığı salonda bulunmadıklarını söyledi.

ABD’li dezenfektan şirketlerinden uyarı

Trump’ın dünkü açıklamasının ABD kamuoyunda ses getirmesinin ardından, ülkenin önemli şirketleri, halkı “dezenfektanı kendilerine enjekte etmemeleri” konusunda uyardı.

‘Dezenfektan vücuda enjeksiyon, yeme gibi yolla girmemeli’

ABD’nin en büyük dezenfektan ürünlerinden Lysol ve Dettol’ü bünyesinde barından RB adlı şirketten yapılan açıklamada, Trump’ın dünkü sözlerinin ardından dezenfektan enjektesine ilişkin çok sayıda soru geldiği aktarıldı.

Açıklamada, şunlara dikkat çekildi: “Sağlık ve hijyen ürünleri konusunda bir dünya lideri olarak, hiçbir koşul altında dezenfektan ürünlerimizin insan vücuduna enjeksiyon, yeme ya da herhangi bir yolla girmemesi gerektiğini açıkça belirtmek istiyoruz. Tüm dezenfektan ve hijyen ürünlerimiz, kullanma talimatında yer aldığı haliyle amacına uygun şekilde kullanılmalıdır.”

‘Vücuda enjekte ölümcül olabilir’

Amerikan Kimya Konseyince yapılan yazılı açıklamada, “Hiçbir dezenfektan, Covid-19 gibi hiçbir enfeksiyon tedavisi için vücuda enjekte edilmemelidir. Bu tarz bir eylem, vücutta ciddi zararlara yol açabilir ve ölümcül olabilir.” uyarısında bulunuldu.

Trump’ın gündem olan açıklaması

ABD Başkanı Trump, Covid-19’la Mücadele Görev Gücünün dün Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, “Ultroviyole ya da çok güçlü bir ışını vücuda aldığımızı düşünelim. Bu deri yoluyla ya da başka bir yolla olabilir. Bunu test edebilirsiniz. Peki dezenfektanları vücuda enjekte edeceğimiz bir yol var mıdır? Belki de içimizde bir çeşit temizlik yapabiliriz. Biliyorsunuz; virüs ciğerlere iniyor. Buna bir bakmak ilginç olabilir.” demişti. Trump, salondaki bilim insanlarına da bu konuda araştırma yapmaları önerisinde bulunmuştu.

AA – WASHINGTON