Trump: Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz

Çin ile gerilimi arttıran ABD Başkanı Donald Trump, çoğu kez hedef gösterdiği Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkilerini sonlandırdıklarını açıkladı. 

ABD Başkanı Donald Trump

ABD Başkanı Donald Trump, Kovid-19 salgını ve Hong Kong’da yaşanan gelişmeler sonrası gerilen Çin-ABD ilişkilerine ilişkin kameralar karşısına geçerek açıklama yaptı.

Trump açıklamasında “Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz. Çin, Hong Kong üzerinde ulusal yasa tasarısı geçirdi, Hong Kong’un özerkliğini koruma sözünü tutmadı. Hong Kong’da yaşananlar bir trajedidir, Çin ulusal güvenliğini koruduğunu iddia ediyor ama gerçek şu ki Hong Kong zaten güvenli bir toplumdu. Artık Hong Kong Çin’den ayrı bir yer olarak görülmeyecek” dedi.

‘ABD ekonomisi en iyi olan ülke olmalı’

Hong Kong’a imtiyaz tanıyan anlaşmaların iptal edileceğini ve Hong Kong’a seyahat uyarısı yapacağını belirten Trump, “Çin finansmanları ABD’li yatırımcılara zarar vermemeli, ABD ekonomisi en iyi olan ülke olarak kalmalı. Kendi yönetimime Hong Kong’un özel statüsünün geri alınması için görev veriyorum” ifadelerini kullandı. 

“Çin, bizim sanayi sırlarımızı çalmak için birçok şey yaptı” diyen Trump devamla, şöyle konuştu:

“Bugün kendi ulusumuzu daha iyi korumak için bir şeyler açıklayacağım ve Çin’den bazılarının ülkemize girmesine engel olacağım. ABD yatırımcılarını korumamız gerekiyor. Çin finansmanları onlara zarar vermemeli. ABD en iyi ekonomisi olan ülke konumunu korumalı. Bu hafta Çin, Hong Kong üzerinde ulusal yasa tasarısı geçirdi, Hong Kong’un özerkliğini koruma sözünü tutmadı. Pekin anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerini ihlal etti.”