Trump göçmen kabulünü askıya alan kararnameyi imzaladı

ABD Başkanı Trump, Covid-19 salgını nedeniyle işsiz kalan vatandaşlarına öncelik vermek için ABD’ye göçmen kabulünü 60 gün askıya alan kararnameyi imzaladı.

Kararname, 60 günün sonunda Trump’ın izniyle uzatılabilecek.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre; ABD Başkanı Donald Trump ülkeye çalışmak için gelen göçmenlerin kabulünün 60 gün boyunca askıya alınmasını öngören başkanlık kararnamesini onayladı.

Covid-19 salgını nedeniyle işsiz kalan ABD vatandaşlarına öncelik vermek için hazırlandığı belirtilen kararname kapsamında; ABD dışında bulunan ve elinde geçerli bir göçmen vizesi olmayan yabancı ülke vatandaşları, ülkeye göçmen olarak alınmayacak. ABD’de yasal olarak oturumu bulunan, ABD vatandaşı ile evli olan, anne ya da babası ABD vatandaşı olan 21 yaşın altındaki bekar kişiler, kararnameden etkilenmeyecek.

Sağlık çalışanları kapsam dışında

Covid-19 konusunda çalışan ve göçmen vizesi bulunan doktor, hemşire ya da sağlık çalışanları ile eşleri ve 21 yaşından küçük bekar çocukları, kararname kapsamına alınmayacak. Kararname, 60 günün sonunda Trump’ın izniyle uzatılabilecek.

Beyaz Saray’da açıklama yapan Trump, ABD’de Covid-19 sürecinde işini kaybeden vatandaşlarının istihdamına öncelik vermek için böyle bir adım attıklarını kaydetti.

AA – WASHINGTON