ABD Başkanı Donald Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ABD’nin seçilmiş başkanı Biden’ın ismini kullanmadan “O, seçim hileli olduğu için kazandı” ifadesini kullandı.

Trump, oy sayımlarına denetçi ve gözlemcilerin alınmadığını savunurken, oyların Dominion adlı radikal sola ait kötü üne ve ekipmanlara sahip özel bir şirket tarafından tasnif edildiğini öne sürdü.

T24’te yer alan haberde Trump’ın, “Büyük bir farkla kazandığım Teksas’a (girmeye) bile hak kazanamadı. Sahte ve sessiz medya ve dahası!” dediği aktarıldı.

Trump “Seçim gecesinde meydana gelen tüm mekanik ‘aksaklıklar’ gerçekten de onların oy çalmaya çalışırken yakalanmasıydı. Ancak yakalanmadan çok başarılı oldular. Postayla gönderilen seçimler iğrenç bir şaka!” ifadesini kullandı

7 Kasım Cumartesi günü ABD’nin önde gelen tüm medya kuruluşları, Demokrat aday Joe Biden‘ın 270 delegeye ulaşarak ABD’nin 46. Başkanı seçildiğini duyurdu. Trump, bunun resmi sonuçlar değil, medya projeksiyonları olduğunu ifade ederek hâlâ yarıştan çekilmedi ve Biden’ı tebrik etmedi. Biden’ın lehine on binlerce “yasa dışı” oyun sayıldığını iddia ediyor.

Biden 7 Kasım’da seçimi kazandığını ilan etmişti

BBC‘nin aktardığı bilgilere göre Joe Biden Pennsylvania’yı kazandıktan sonra seçimi aldığı aktarıldı. BBC’nin haberinde şu detaylar yer aldı.

Joe Biden, Salı günkü seçimlerden sonra uçurumdan çıkarılan bir oy sayımının ardından Donald Trump’ı yenerek bir sonraki ABD başkanı olma yarışını kazandı.

BBC, Biden‘ın Pennsylvania’nın kilit savaş alanını kazandığını ve onu Beyaz Saray’ı kesinleştirmek için gerekli olan 270 oy barajının üzerine çıkardı.