Trump Senato’daki azil oylamasında aklandı

ABD Başkanı Trump, Senato’da yapılan oylamada kendisine yönelik iki azil maddesinden de aklandı.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Trump’ın “2020’de ve sonrasında Amerikan halkı adına çalışmayı dört gözle bekliyor.” denildi.

ABD Başkanı Donald Trump’a yönelik yürütülen azil süreci, Senato Genel Kurulunda yapılan oylama ile sona erdi. “Görevini kötüye kullanmak” suçlaması için yapılan ilk oylamada 48 senatör Trump’ın “suçlu olduğu”, 52 senatör ise “suçlu olmadığı” yönünde oy verdi.

“Kongre’nin işleyişini engellemek” başlıklı azil maddesi için yapılan ikinci oylamada ise 47 senatör Trump’ın “suçlu olduğu”, 53 senatör ise “suçlu olmadığı” yönünde oy kullandı.
Böylece Trump, ABD tarihinde Andrew Johnson ve Bill Clinton’dan sonra Senato’da aklanan 3. başkan oldu.

Romney, Trump’ı bir maddeden suçladı

Oylamada tüm Demokratlar, Trump’a yönelik suçlamalar için “suçlu olduğu” yönünde oy verdi. Öte yandan Cumhuriyetçi Senatör Mitt Romney “görevin kötüye kullanılması” suçlaması için yapılan oylamada “suçlu olduğu”, “Kongre’nin işleyişini engelleme” suçlaması için ise “suçlu olmadığı” yönünde oy kullandı.

Beyaz Saray’dan açıklama

Beyaz Saray Basın Ofisi, Trump’ın Senato Genel Kurulunda yapılan oylamada hakkındaki azil suçlamalarından aklanmasının ardından yazılı açıklama yaptı. Trump’ın suçlu olmadığının vurgulandığı açıklamada, “Tüm Demokratlar ve bir başarısız Cumhuriyetçi başkan adayı (Mitt Romney) uydurulmuş azil maddelerini onayladı.” görüşü aktarıldı.

Azil sürecinin “bir cadı avı” olarak nitelendirildiği açıklamada, “bir dizi yalana” dayanan bu süreçte Trump’ın hukuki haklarının elinden alındığı savunuldu.

‘Demokratlar seçimlere müdahale etmeyi amaçladı’

Açıklamada, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Trump’a yönelik yersiz suçlamalar yönelttiği belirtildi. Açıklamada, “Demokratların tüm çabaları 2016 seçimlerinin sonucunu değiştirmeyi ve 2020 seçimlerine müdahale etmeyi amaçlamaktadır.” görüşüne yer verildi.

Trump’ın Demokratların “bu utanç verici” davranışının son bölümünü geride bırakmış olmaktan memnuniyet duyduğunun belirtildiği açıklamada, “Ayrıca 2020’de ve sonrasında Amerikan halkı adına çalışmayı dört gözle bekliyor.” denildi.

Trump’tan ‘sonsuza kadar başkan’ paylaşımı

Trump, twitter hesabından Senatodaki oylamanın ardından kendisinin “sonsuza kadar” başkan olduğunu gösteren bir video paylaştı. Daha sonraki bir başka paylaşımında ise Trump, “Ülkemizin azil oyunundaki zaferini konuşmak üzere yarın (perşembe) öğlen 12.00’de Beyaz Saray’da bir açıklama yapacağım.” bilgisini verdi.

Trump’a yönelik azil süreci

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül 2019’da “ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle Trump’a yönelik azil soruşturması başlatıldığını açıklamıştı.

Pelosi, 25 Temmuz’da Trump’ın, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile telefon görüşmesinde, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması karşılığında ABD’nin ülkesine askeri yardımı serbest bırakacağını söylediğini iddia etmişti. Pelosi, bunun anayasaya aykırı olduğunu söylemişti.

İddialar üzerine Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda 18 Aralık’ta oylama yapılmıştı. Oylamada Trump’a yönelik “görevini kötüye kullanmak” ve “Kongre’nin işleyişini engellemek” suçlamaları kabul edilmişti.

AA – WASHINGTON