Trump’a ‘Çin’e yaptırım uygulama yetkisi’ veren tasarı

ABD’li Cumhuriyetçi senatörler, Başkan Trump’a, Covid-19 salgını konusunda iş birliği yapmaması nedeniyle Çin’e yaptırım uygulama yetkisi veren tasarı sundu.

Tasarıda, yaptırımların yanı sıra Çin yönetiminden ülke genelinde tüm hayvan marketlerinin kapatılması ve Hong Kong’da salgın sonrası tutuklanan tüm aktivistlerin serbest bırakılması istendi.

ABD Başkanı Donald Trump’a “Covid-19 Sorumluluk Yasası” başlıklı tasarı sunuldu. Kıdemli Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham tarafından sunulan tasarıya Thom Tillis, Rick Scott, Mike Braun ve Roger Wicker gibi diğer kıdemli senatörler de destek verdi.

Çin yönetiminin Covid-19 virüsüne dair uluslararası araştırmalara katılmasının önemi vurgulanan tasarıda, Trump’tan 60 gün içinde Çinli yetkililerin kendilerine yöneltilen soru ve incelemelere cevap verip vermediğine dair senatoya rapor sunması istendi.

Hayvan marketlerinin kapatılması istendi

Öte yandan, tasarıda Çin yönetiminden iş birliğinin yanı sıra ülke genelindeki tüm hayvan marketlerini kapatması ve Hong Kong’da salgın sonrası tutukladığı tüm aktivistleri salmasının istenmesi dikkati çekti.

Yaptırımlar arasında mal varlıklarının dondurulması önerisi

Şartların yerine getirilmemesi durumunda Trump’tan tasarıda yer alan bazı Çinli yetkililere ait mal varlıklarının dondurulması, seyahat yasağı ve Çinli öğrencilere vize verilmemesi gibi yaptırım maddelerinden en az ikisinin seçmesi talep edildi.

Finansal yaptırım boyutu

Tasarının ekonomik boyutunda ise ABD finans merkezlerinin Çin merkezli kuruluşlara ve bu kuruluşlarla iş yapan firmalara kredi vermeyi durdurması istendi. Ayrıca ABD’de bulunan ve Çin ortaklığının çoğunlukta olduğu firmaların ABD menkul kıymetler borsasından muaf tutulması öngörülüyor.

Tasarıda “Yaptırımlar Başkan Trump, Çin yönetiminin koronavirüs ile ilgili soruşturmalarda iş birliği yaptığını ve ülkenin hayvan marketlerinin kapandığını belirten bir rapor verene kadar yürürlükte kalacak.” ifadelerine yer verildi.

AA – WASHINGTON