Trump’a soruşturma talebine ‘Örf ve adetlere uymaz’ yanıtı

ABD Başkanı Trump hakkında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mektup nedeniyle yapılan suç duyurusuna takipsizlik kararı verildi.

HABER MERKEZİ – CHP’li Mahmut Tanal’ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mektup nedeniyle ABD Başkanı Trump’la ilgili soruşturma talebine Savcılık, “Uluslararası öf ve adetlere uymadığı” gerekçesiyle reddedildi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup gönderen ABD Başkanı Donald Trump hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Tanal, Trump hakkında “Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağıladığı”, “Cumhurbaşkanına hakaret ettiği” iddiasıyla kamu davası açılmasını talep etmişti.

‘Yabancı devlet başkanını yargılama imkanı yok’

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu, suç duyurusuna ilişkin soruşturmaya yer olmadığına karar verdi. Tanal’a tebliğ edilen kararda, “Uluslararası Ceza Hukuku yönünden devlet başkanları, başka devletin ceza yargılamasından kesin bağışıklığa sahiptirler. Bu nedenle, yabancı bir devlet başkanı hakkında ülkemizde soruşturma ve yargılama yapılması imkanı bulunmamaktadır.” denildi.

‘Ayrıcalıklar uluslararası örf ve adet kuralı’

Kararın devamında, bağımsız ve eşit devlet ilkesi çerçevesinde, devlet başkanlarına tanınan dokunulmazlık ve ayrıcalıklara ilişkin kuralların uluslararası örf ve adet kuralı niteliğinde olduğu belirtildi. Kararda, “Devlet başkanlarına tanınan ayrıcalıklar, devlet başkanının yabancı devlet ülkelerinde kişi dokunulmazlığı, yargı, vergi ve gümrük bağışıklıklarından yararlanması şeklinde uluslararası örf ve adet kuralı haline gelmiştir.” diye ifade edildi.

Savcılık, uluslararası hukuk kuralları gereğince ABD Başkanı hakkında müsnet iddialar yönünden yargı muafiyeti nedeniyle ceza soruşturması yapma imkanının bulunmadığını belirterek, 15 gün içinde İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine itiraz yolu açık olmak üzere karar verildiğini belirtti.

Tanal karara itiraz edecek

Karara ilişkin konuşan Tanal, savcılığın kararına itiraz edeceğini söyledi. Kararın siyasi olduğunu belirten Tanal, şunları kaydetti: “Amerika’da Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında, bakanlar hakkında soruşturma başlatılabiliyor. Her türlü yasal işlem Amerika’da başlatılabiliyor da Trump ve etrafındaki yetkililer hakkında neden Türkiye’de soruşturma başlatılamıyor? Bu bir çifte standarttır.”

‘Amerika’da örf ve adet işlemiyor’

Amerika’da örf ve adetin işlemediğini belirten Tanal, şunları ifade etti: “Ancak Türkiye’ye gelince kanun soruşturma izni verdiği halde örf ve adet kanunun önüne geçerek ‘soruşturma başlatılamaz’ diyor. Bu takipsizlik kararı, hukuka aykırıdır. Bu siyasi bir takipsizlik kararıdır, hukuki değildir. Buna yönelik yasal itirazları da yapacağız.”

Tanal, TCK’nın 13. Maddesinde “Suçların vatandaş veya yabancı tarafından, yabancı ülkede işlenmesi halinde, Türk kanunları uygulanır’ deniliyor.” dedi. Tanal, Trump tarafından yazılan mektubun Türkiye’de açılıp okunduğunu bu nedenle suçun Türkiye’de işlendiğini ifade etti. Tanal, TCK’nın “Yer Bakımından Uygulama” başlıklı 8. maddesinin uygulanması gerektiğini kaydetti.