Trump’ın azil yargılaması soru-cevap ile devam ediyor

ABD Başkanı Trump’ın Senatodaki azil yargılaması 8’inci günde soru-cevap aşamasıyla gergin başladı.

ABD Başkanı Donald Trump’ın azli istemiyle Senatoda devam eden yargılama sürecinin soru-cevap maratonunun ilk günü karşılıklı iddialarla tamamlandı. ABD Senatosunda 8’inci günü geride bırakan azil yargılamasında, senatörlerin hem iddia hem de savunma makamlarına sorularını yönelttikleri bölüm gergin başladı.

Bolton’ın kitabında yer alan iddialar damga vurdu

Yerel saatle 13.00’te başlayan yargılama verilen aralarla birlikte yaklaşık 10 saat sürdü. Soru-cevap duruşmasının ilk bölümüne, eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın yakında piyasaya çıkacak kitabında yer aldığı iddia edilen Ukrayna bölümüyle ilgili tartışmalar damga vurdu.

Bolton tanık olarak çağrılacak

Demokrat senatörler ve iddia makamı konumundaki Demokrat savcı vekiller, Bolton’ın Senatodaki duruşmalara tanık olarak çağrılması gerektiği konusunda mutabık kaldı. Trump’ın avukatları ise söz konusu adımın gereksiz olduğu görüşünü savundu.

Trump’ın avukatlarından Patrick Philbin, “Yabancı bir ülkeden siyasi bir muhalifle ilgili gelen bilgi eğer doğruysa bu bilgi değerlidir ve kullanılabilir.” şeklindeki savunması Demokratların tepkisini çekti. Demokrat savcıların başındaki Adam Schiff bunun açık bir Anayasa ihlali olacağını öne sürdü.

‘Ukrayna yardımını askıya alması ülke çıkarıyla ilgili’

Trump’ın avukatları, birçok soruya cevap verirken Trump’ın Ukrayna’ya yardımı askıya almasının, kişisel çıkarlar dolayısıyla değil ülke çıkarlarıyla ilgili olduğunu savundu.

Trump’ın bir diğer avukatı Alan Dershowitz ise “Velev ki Trump bir suç işlemiş olsa bile bu azli gerektirecek bir suç değildir.” şeklindeki ısrarlı savunması, Demokratlarla Cumhuriyetçiler arasında sorular üzerinden tartışmaya neden oldu. Demokratlar, Ukrayna konusunda Trump’ın azlini gerektiren bir suç işlediği şeklindeki iddialarını yinelediler.

Senatonun yarın yerel saatle yine 13.00’te toplanması ve toplam 16 saatlik soru-cevap bölümünü tamamlaması bekleniyor. Bu sürecin ardından jüri görevi gören senatörler, mahkemeye yeni tanık çağrılıp çağrılmamasını oylayacaklar.

Trump’a yönelik azil süreci

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül 2019’da “ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle Trump’a yönelik azil soruşturması başlatıldığını açıklamıştı.

Pelosi, 25 Temmuz’da Trump’ın Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile yaptığı telefon görüşmesinde, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması karşılığında ABD’nin ülkesine askeri yardımı serbest bırakacağını söylediğini ve bunun anayasaya aykırı olduğunu iddia etmişti.

Temsilciler Meclisi Genel Kurulunda 18 Aralık’ta yapılan oylamada, Trump’a yönelik “görevini kötüye kullanmak” ve “Kongre’nin işleyişini engellemek” suçlamaları kabul edilmişti.

AA – WASHINGTON