Trump’ın destekçileri Kongre oturumunu bastı, Pence sığınağa götürüldü

ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri, seçilmiş Başkan Joe Biden’ın seçimlerdeki zaferinin resmileşmesi için Kapitol’de gerçekleşen oturumu bastı.

Washington’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Trump’ın silahlı taraftarları Senato’yu bastı.

Olaylar, Trump’ın konuşmasında seçimi Kongre’de tersine çevirmeyi reddeden Başkan Yardımcısı Mike Pence’i eleştirmesinin ve destekçilerini Kongre binasına çağırmasının ardından patlak verdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın destekçileri, seçilmiş Başkan Joe Biden’ın seçimlerdeki zaferinin resmileşmesi için Kapitol’de gerçekleşen oturumu bastı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Senatör Chuck Grassley’nin güvenli bir yere götürüldüğü belirtildi.

Öte yandan CNN, bir kadının göğsünden vurulduğunu duyurdu

Washington’da sokağa çıkma yasağı

Washington Valisi, başkentte saat 18.00 itibariyle başlayacak sokağa çıkma yasağı ilan etti. Yasak, 7 Ocak sabah 06.00’a kadar geçerli olacak.

Pence sığınaktan kaçırıldı

Trump’ın konuşması sonrasında Kongre’ye yürüyen bir grup eylemci kapıları kırarak içeri girerken, Senato’daki oturuma başkanlık yapan Başkan Yardımcısı Mike Pence sığınaktan tahliye edildi. Temsilciler Meclisi üyelerinin büyük kısmı da salondan çıkarıldı.

Silahlı eylemciler binada

Bazı eylemcilerin silahlı olduğu ve Temsilciler Meclisi’nin girişinde polisle çatışma riski bulunduğu belirtildi. Salonun dışında göz yaşartıcı gaz atıldığı aktarılırken, Temsilciler Meclisi üyelerine de tahliye edilmelerinden önce gaz maskesi dağıtıldı. Senato’ya giren eylemciler de içeride slogan atarken görüntülendi.

Destekçilerinin Kongre binasına girmesinin ardından, Trump’tan da yeni açıklama geldi. Trump göstericilere ‘polise destek olup’ barışçıl kalmaya davet etti.

Cumhuriyetçi Kinzinger: Bu bir darbe girişimidir

Illinois eyaletinden Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi üyesi Adam Kinzinger, Kongre’de yaşananları ‘darbe teşebbüsü’ olarak nitelendirdi.