Trump’ın görevden alınması için iki partiden senatörlerden çağrı

ABD Senatosu Demokrat grup lideri Chuck Schumer de, Cumhuriyetçi Adam Kinzinger’den sonra Trump’ın görevden alınması için çağrıda bulundu.

ABD Senatosu Demokrat Grup lideri Schumer, “Pence ve kabine, bu olaya karşı gelmezse Kongre Trump’ı azletmek için toplanmalıdır” çağrısı yaptı.

ABD Senatosu Azınlık Lideri Demokrat Chuck Schumer Donald Trump’ın görevden alınması için çağrıda bulundu. Schumer yaptığı yazılı açıklamada, “Dün ABD Kongresinde olanlar, Trump tarafından kışkırtılan ve ABD’ye karşı yapılan bir ayaklanmaydı. Trump, artık bir gün daha görevde kalmamalı” ifadesini kullandı.

Başkanın görevini yapamayacak hale düşmesi durumunda yerine başkan yardımcısının geçmesini öngören Anayasa’nın 25’nci ek maddesine işaret eden Schumer, “Trump’ı bugün görevden almanın en hızlı ve etkili yolu, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in 25. Ek Maddeyi devreye sokmasıdır. Pence ve kabine, bu olaya karşı gelmezse Kongre Trump’ı azletmek için toplanmalıdır” çağrısı yaptı.

Kinzinger de çağrı yapmıştı

Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi üyelerinden Adam Kinzinger, Başkan Donald Trump’ın Anayasa’nın 25’inci maddesi uygulanarak görevden alınması yolunda çağrı yapmıştı.

Trump destekçilerinin başkent Washington’daki Kongre binasını basmasının ardından yaşananları “darbe teşebbüsü” olarak nitelendiren Kinzinger, “Tüm göstergeler, Başkan’ın sadece görevinden ya da yemininden değil gerçeklikten de koptuğuna işaret ediyor” ifadelerini kullandı.

25. Madde’ye göre; Başkan görevini yapamaz hale gelince yerine Başkan Yardımcısı’nın geçmesini öngörüyor.

MA