Trump’tan Irak’a tehdit

ABD Başkanı Trump, Irak Parlamentosu’nun ABD askerlerinin ülkeden çıkarılmasını talep eden kararına tepki gösterdi. Trump, “Ülkeden çıkmamızı isterlerse ve bunu dostça yapmazlarsa onlara daha önce hiç görmedikleri ağır yaptırımlar uygularız. İran yaptırımları bunların yanında hafif kalır” tehdidinde bulundu.

HABER MERKEZİ – ABD Başkanı Donald Trump, Florida’dan dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. ABD’nin en başta Irak’a girmesine karşı çıktığını belirten Trump, Irak’a girmenin büyük hata olduğunu ve Irak’ın 11 Eylül saldırılarıyla ilişkili olmadığının ispat edildiğini ifade etti.

Trump, Irak’ın yanı sıra birçok bölgeden çekilmeye çalıştıklarını belirtti. Trump, şunları kaydetti: “Suriye’den çekildim çünkü o sınırı (Türkiye-Suriye) korumayacağım. Neden o sınırı ben koruyayım? Askerleri var korusunlar. O sınır zaten kuşatma altında, o sınırdaki çatışma bin yıldır devam ediyor. Oraya şimdi güvenli bölge diyoruz ama aslında güvenli bölgenin aksi var orada. Orada çok insan öldü. Türkiye’den çok insan öldü, belki iki katı.”

‘Hiç görmedikleri ağır yaptırım uygularız’

ABD’nin Irak’tan çekilmesine ilişkin soruları yanıtlayan Trump, “Orada devasa ölçüde pahalı bir üs inşa ettik. Milyarlarca dolara mal oldu. Benden çok önce yapılmıştı. Harcamalarımız için geri ödeme yapmadıkları sürece çıkmayacağız.” dedi. Irak yönetimini tehdit eden Trump, “(Irak) Ülkeden çıkmamızı isterlerse ve bunu dostça yapmazlarsa onlara daha önce hiç görmedikleri ağır yaptırımları uygularız. İran yaptırımları bunların yanında hafif kalır.” dedi.

Trump’a dün İran’a ait bazı kültür yapılarının da bulunduğu 52 hedef seçtiklerine ilişkin paylaşımı da soruldu. Trump, şu yanıtı verdi: “Onların insanımızı öldürmelerine izin var, insanımıza işkence etmelerine ve sakatlamaların izin var. Yol kenarlarına bomba yerleştirip insanımızı öldürmelerine izin var da bizim onların kültürel sahalarına dokunmamıza mı izin yok. Bu böyle olmaz.”

‘İran’ın karşılık vermesi durumunda ABD’nin yanıtı büyük olur’

Trump, İran’ın Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesine karşılık vermesi durumunda ABD’nin buna yanıtının çok büyük olacağını belirtti. ABD Başkanı Trump, Süleymani hakkında da “Özellikle de son 18 ayda ülkesini çok tehlikeli bir yola sürüklemişti.” değerlendirmesini yaptı.

AA – WASHINGTON