Trump’tan Temsilciler Meclisi ve Demokratlara tepki

Onaylanan azil maddelerinin Senato’ya gönderilmeyerek Anayasa’nın ihlal edildiğini savunan ABD Başkanı Trump, bu durumu “Adaletsizce” şeklinde değerlendirdi.

HABER MERKEZİ – ABD Başkanı Donald Trump, onaylanan azil maddelerinin Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve Demokratlar tarafından Senatoya gönderilmemesine tepki gösterdi. Trump, “Anayasayı ihlal ediyorlar.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Florida’da katıldığı bir etkinlikte hakkındaki azil maddelerinin Temsilciler Meclisinde onaylanmasına rağmen hala Senatoya gönderilmemesine tepki gösterdi. Bu durumun “adaletsizce” olduğunu savunan Trump, Pelosi’nin elinde ‘ciddi malzeme’ olmadığı için böyle bir yol seçtiğini öne sürdü.

Pelosi’ye ‘çılgın nancy’ nitelendirmesinde bulunan Trump, “Demokratlar azil maddelerini Senatoya göndermeyerek, anayasayı ihlal ediyor.” diye konuştu. Trump, Twitter hesabından da yaptığı açıklamada, şunları belirtti: “Çılgın Nancy, Cumhuriyetçilerin elindeki Senato’ya azil sahtekarlığıyla ilgili kuralları dikte etmeye çalışıyor. Ancak Demokratların elindeki Temsilciler Meclisinde hiçbir avukat ya da şahide izin vermeyerek tüm yargı sürecini yok saydılar.” Demokratlar’ın her şeyin bitmesini istediğini öne süren Trump, “Demokratların davası öldü, anket sonuçları çok kötü.” değerlendirmesinde bulundu.

Trump, Demokratların 2016’daki başkan adayı Hillary Clinton ve Demokratların kendisi hakkındaki “Sahte bir dosya” için para ödediklerini öne sürerek, “Demokratlar ve Hillary benim kampanyamda casusluk yaptı ve bunun üstünü örtmeye çalışıyor. Aynı Watergate skandalı gibi ama bu daha da büyüğü.” dedi.

Trump’a yönelik azil soruşturması

Eylülde basına sızan ve 25 Temmuz’da yaptıkları telefon görüşmesinde Trump’ın, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’e, rakibi Joe Biden ve ailesini soruşturması durumunda ABD’nin ülkesine yardım edeceğini söylediği iddia edilmişti. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 24 Eylül’de “ABD’nin ulusal güvenliğine zarar verdiği” ve “Başkanlık yeminine ihanet ettiği” gerekçesiyle Trump’a yönelik azil soruşturması sürecini başlattıklarını açıklamıştı.

Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesindeki kamuya açık oturumlar 13-21 Kasım’da yapılmış, Komite daha sonra 300 sayfalık rapor hazırlayarak Adalet Komitesine göndermişti. Adalet Komitesi, “Görevini kötüye kullanmak” ve “Kongrenin işleyişini engellemek” başlığından oluşan azil maddelerini onaylamıştı. Temsilciler Meclisi Genel Kurulunun da azil maddelerini onaylamasının ardından, dava dosyası yargılamanın yapılacağı Senato’ya gönderilmemişti.

AA – WASHINGTON