TSE’den ‘Covid-19 Güvenli Üretim Belgesi’

TSE “Covid-19 Güvenli Üretim Belgeleri”nin ilkini Gaziantep, Konya, Bursa ve Malatya’daki sanayi tesisleri için hazırladı.

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), “Covid-19 Güvenli Üretim Belgeleri” ile ilgili açıklama yaptı. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Açıklamada, sanayicilere verilen “Covid-19 Hijyen, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Kılavuzu”na göre denetimi tamamlanan firmalara güvenli üretim yaptığını gösteren belgeler verilmeye başlandı.

Logo onaylanarak kılavuza eklendi

İlk belgelerin Gaziantep, Konya, Bursa ve Malatya’daki sanayi tesislerine verildiğinin belirtildiği açıklamada, güvenli üretim belgesinin tasarımı ve logosunun da belirlendiği ve patenti için girişim başlatıldığı kaydedildi.

Logonun onaylandıktan sonra kılavuza eklendiğinin ifade edildiği açıklamada, güvenli üretim belgesini alan firmalar, logoyu ürünlerinde, belgelerinde ve yayınlarında kullanabileceği kaydedildi.

Ürünlerin güvenilir, hijyenik ve standartlara uygun olduğunu gösteren logonun tasarımında, TSE amblemi ve altında “Covid-19” ibaresi ile içinde “tik (onay) işareti”nin bulunduğu yeşil halka üzerinde “Güvenli üretim” ifadesi yer alıyor. 

‘Güvenli üretim yapanlar piyasanın hakimi olacak’

Açıklamada görüşlerine yer verilen TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, Türkiye’nin salgınla mücadele sonrasına ve yeni normale odaklandığını belirterek, “Küresel boyuttaki bu salgının etkisinden en az hasarla sıyrılabilmek, hasarları telafi edebilmek, üstesinden gelebilmek için kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve bireyler olarak hepimize önemli görevler düşüyor.” ifadelerini kullandı. TSE olarak sanayicilerin her zaman yanında olduklarını vurgulayan Şahin, şunları kaydetti:

“Güvenli üretim artık tüm ekonomik faaliyetlerin merkezine yerleşecek. Enstitümüz tarafından başlatılan bu belgelendirmenin kuruluşlarımıza uluslararası arenada büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Logodan da anlaşılacağı üzere, TSE çatısı altında güvenli üretim yapan sanayicimiz piyasanın da hakimi olacak.”