TTB, Bakanlıktan aşılama ile ilgili bilgi talep etti

TTB, Sağlık Bakanlığı’nın aşılama sayısı, yaşanan sıkıntılar, aşılama yapılan grupların ve aşı yapılan kişilerde ortaya çıkan beklenmeyen yan etkilerin kendileriyle paylaşmasını istedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Covid-19 aşılama çalışmalarına dair bilgilerin toplumla paylaşılması amacıyla Sağlık Bakanlığı’na yazı gönderdi. Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, aşılama uygulamalarının başladığı ilk günden itibaren Türkiye’de en az 120 milyon doz aşının en geç 6 ay içinde uygulanması gerektiğini vurguladığını hatırlattı.

Açıklamada, TTB’nin Sağlık Bakanlığı’na karşı oluşan güvensizliğin aşı uygulamalarına da yansımaması için aşı programının, aşılamalarda yaşanan aksaklıkların ve yan etkilerin toplumla sürekli paylaşılmasının önemine değindiği kaydedildi.

‘Aşılama çalışmaları TTB ile paylaşılsın’

Ancak Sağlık Bakanlığı’nın bu konular hakkında gerekli ve yeterli adımları atmadığına dikkat çekilen açıklamada, şunları kaydetti:

“TTB, kendisine bağlı odalar ve Sağlık Bakanlığı’na Covid-19 aşılama çalışmalarına dair bilgilerin toplumla paylaşılması amacıyla yazılar göndermiştir. Sağlık Bakanlığı’na gönderilen yazıda bugüne kadar bakanlık tarafından yapılan aşılama sayısının, aşılama organizasyonunda varsa yaşanan sıkıntıların, aşılama yapılan grupların ve aşı yapılan kişilerde ortaya çıkan beklenmeyen yan etkilerin TTB ile paylaşılması talep edilmiştir.”

TTB olarak daima bilimin, toplumsal koruyucu sağlık hizmetinin savunuculuğuna devam edeceklerinin belirtildiği açıklamada, “Aşıyla ilgili gelişmeleri yakından takip edip yurttaşlarımızı ve tüm sağlık çalışanlarını bilgilendireceğimizi bir kez daha kamuoyuna saygıyla duyururuz.” denildi.

Yeni1Mecra