TTB: Dr. Güle Çınar’a karşı alınan tutumu kınıyoruz

Türk Tabipler Birliği (TTB), Doktor Çınar’a görevinin gereğini yaparken haberi olmadan kaydedilen konuşması nedeniyle alınan tutumu kınadı.

TTB, Çınar’ın ifadelerinin hakaret içermediği bütünüyle temelsiz olmadığına dikkat çekerek, yöneticilere bu zorlu süreçte sağlık çalışanlarını korumasını istedi.

TTB, Doktor Güle Çınar’ın hizmet içi eğitim toplantısındaki konuşmasının kaydedilerek paylaşılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Çınar’ın kamuoyuna hitap etmeyen bir hizmet içi eğitim toplantısında görevinin gereğini yaparken haberi olmadan konuşmasının kaydedildiği belirtildi.

Açıklamada, Çınar’ın kaydedilen konuşması nedeniyle çalıştığı kurumca kamuoyuna yönelik özür dilemek durumunda bırakıldığı belirtildi. Çınar’ın kullandığı ifadelerin hakaret içermediği gibi, bütünüyle temelsiz olmadığına vurgu yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Bugün itibariyle, Umre’den dönen yaklaşık 21 bin kişinin tamamına test yapılmadığı ve tamamının karantinaya alınmadığı, bu kişilerin Türkiye’nin çeşitli kentlerine dağıldığı bilinmektedir. Hal böyle iken bir hekimin kurum içi lokal bir toplantıda kullandığı sözcükler nedeniyle özür dilemek zorunda bırakılması utanç verici bir eylemdir. Ayrıca, kurumsal olarak bir çalışana bu şekilde baskı uygulanması kişilik haklarına ve çalışan haklarına saldırı niteliğindedir.”

‘Çınar’a karşı tutumu kınıyoruz’

Çınar’a karşı alınan tutumun şiddetle kınandığı açıklamada, “Kurum yöneticilerinden hekimin onurunu ve mesleğimizi kamuoyu önünde rencide ettikleri için özür dilemelerini talep etmektedir.” denildi. Açıklamada, her şeye ve herkese rağmen bilimsel bilginin kılavuzluğunda ve toplum yararını önceleyerek hastalıkla savaşmaya devam edileceği vurgulandı.

‘Yöneticiler sağlık çalışanlarını her açıdan korumalı’

Çınar gibi salgına karşı özveri ile çalışan hekimlere karşı takınılan bu tür tutumların hekim kitlesinin ve sağlık çalışanlarının motivasyonunu bozduğuna işaret edilen açıklamada, bu durumun yalnız bırakılmış duygusunu pekiştirdiği, salgına karşı topyekün mücadele direncini olumsuz etkileme tehlikesini taşıdığı ifade edildi.

Açıklamada, bütün yöneticilerin içinden geçmekte olunan bu zorlu süreçte sağlık çalışanlarını her açıdan koruyup kollamasını istedi.