TTB Genel Sekreteri Bulut: Sağlıktaki kötü yönetimin sorumlusu hükümettir

TTB Genel Sekreteri Bulut, sağlıkta yaşanan kötü yönetim politikalarının birinci sorumlusunun hükümet olduğuna işaret ederek, “İktidar paydaşlarla çözüm aramıyor” dedi.

TTB Genel Sekreteri Vedat Bulut, Gazeteci Kemal Avcı’nın sorularını yanıtladı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Bulut, Yeni1Mecra’nın “Gündem Özel” programına katılarak Kemal Avcı’nın sorularını yanıtladı. Sağlıkta yaşanan kötü yönetim politikalarının birinci sorumlusunun hükümet olduğunu vurgulayan Bulut, “İktidar paydaşlarla çözüm aramıyor. Ticari ve siyasi kaygıları ön planda tutarak süreci yönetmeye çalışıyor” dedi.

Bulut, kapitalist sistemin AR-GE çalışmaları yürüttüğü için aşıları kâr amaçlı sattığını belirterek, AR-GE çalışmalarının kamulaştırılması ve aşı patentinin anonimleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Hükümetin bir an önce aşılanma hızını arttırmasını isteyen Bulut, şöyle devam etti: “Birinci basamak sağlık hizmetlerini kuvvetlendirmemiz gerekiyor. KHK ile ihraç edilen sağlık çalışanlarını yeniden istihdam etmemiz elzem. Bu yapılarsa hızlı bir biçimde aşılama sürecine girebiliriz.”

Bulut Covid 19 virüsünün yarattığı bu pandeminin öncü olduğunu, iklim krizi ve ekolojik yıkımla birlikte daha çok türden pandemi göreceğimiz uyarısında bulundu.

Detaylar video söyleşide…