TTB: Hekim ve sağlık çalışanlarının aşılanması acilen tamamlanmalı

TTB Merkez Konseyi, Sağlık Bakanlığı’na gönderdiği açık mektupta 359 sağlık çalışanın hizmet sunarken yaşamını yitirdiğine dikkat çekerek, hekim ve sağlık çalışanlarının aşılanmasının acilen tamamlanmasını istedi.

Fotoğraf: AA

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Sağlık Bakanlığı’na Kovid-19 aşılama çalışmasına ilişkin açık mektup gönderdi. Mektupta, Türkiye’de ilk Covid-19 vakasının açıklandığı 11 Mart 2020 tarihinden itibaren ülkenin öncelikli ve en önemli gündemlerinden birisinin pandemi olduğu belirtildi.

‘Haftada bin yurttaşımızı kaybetmeye devam etmekteyiz’

Hekimler ve tüm sağlık çalışanlarının çabalarına rağmen pandemi nedeniyle on binlerce yurttaşın yaşamını yitirdiğinin kaydedildiği mektupta, “Sağlık Bakanlığı verilerine göre dahi halen haftada yaklaşık 1000 yurttaşımızı Covid-19 nedeniyle kaybetmeye devam etmekteyiz.” denildi.

‘359 sağlık çalışanı yaşamını yitirdi’

Dünyada ve Türkiye’de Covid-19 hastalığında mesleki maruziyet açısından sağlık çalışanlarının en riskli grubu oluşturduğuna işaret edilen mektupta, “Toplumun diğer kesimlerine göre sağlık çalışanları pandemiden 10-14 kat daha fazla etkilenmektedir. Bu durumun bir yansıması olarak pandemi sürecinde, 28 Ocak 2021 itibari ile en az 359 sağlık çalışanı daha da yoğun emek gerektiren sağlık hizmeti sunarken Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirmiştir.” diye kaydedildi.

‘Yüzde 10-15 oranında sağlık çalışanı ilk etapta aşılanamadı’

Covid-19 pandemisi ile mücadelede en önemli ve yaşamsal aracın aşı olduğuna vurgu yapılan mektupta, şu ifadeler yer aldı:

“Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en riskli grupların başında gelen sağlık çalışanlarına, ilk ve öncelikli olarak aşı uygulanmaya başlanmıştır. Ülkemizde gecikmeli olarak başlanan aşılama uygulamalarıyla birlikte sağlık çalışanlarının çok büyük kısmı, kısa sürede büyük bir uyum içinde ilk doz aşılarını olmuşlardır. Ancak aşılamaya ilişkin gerekli bilgilendirmelerin yapılmaması, sürecin belirsiz olması, zaman darlığı, sisteme dair bir takım eksiklik ve aksaklıklara bağlı olarak yaklaşık yüzde 10-15 oranında sağlık çalışanın ilk etapta aşılanamadığı görülmektedir.”

‘Tüm tıp öğrencileri ve fiilen çalışmayanlar kapsama alınmamış’

Emekli ve fiilen çalışmayan hekimlerin aşılanamayan gruplar içinde olduğunun kaydedildiği mektupta, “Daha sonra aşılanacak gruplar arasına dahil edilmiş ancak tüm tıp öğrencileri, sağlık öğrencileri ve pandemi döneminde fiilen çalışmayan sağlık çalışanları kapsama alınmamıştır. Aşılanamayan sağlık çalışanları daha sonra başvuru yaptıklarında ‘Belirlenen süre içerisinde adınıza tanımlanan aşınızı yaptırmadığınız için öncelik durumunuz sonraki aşamada yeniden değerlendirilecektir’ şeklinde bir uyarı ile karşılaşmaktadırlar.” denildi.

Bu sağlık çalışanlarının çok büyük kısmının aşı olmak için başvuru yaptığına işaret edilen mektupta, “Ancak sistemdeki sorunlar nedeniyle aşılanamamıştır. Bu durumun en kısa sürede düzeltilerek pandemiyle mücadelenin olmazsa olmazı sağlık çalışanlarının mağduriyeti giderilmeli, talep eden tüm sağlık çalışanları bekletilmeden aşılanmalıdır.” ifadeleri yer aldı.

Yeni1Mecra