TTB: Sağlık sistemi yükü kaldırmıyor, tükeniyoruz!

Türk Tabipler Birliği (TTB), yaptığı yazılı açıklamada sağlık sisteminin yükü artık kaldıramadığını ve sağlık çalışanlarının tükenme noktasına geldiğini belirtti ‘salgın ağırlaşıyor, tükeniyoruz’ mesajı verildi.

Arşiv

COVID-19 salgının giderek ağırlaşması ve kayıpların artması üzerine Türk Tabipleri Birliği-Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu (TTB-UDEK) ve Uzmanlık Dernekleri ortak bir bildirge yayımladı.

‘Salgın ağırlaşıyor, tükeniyoruz!’

28 Ağustos 2020 tarihinde yayımlanan “Salgın Ağırlaşıyor, Tükeniyoruz!  Sağlık Çalışanlarının Sağlığı Toplumun Sağlığının Garantisidir.” başlıklı bildirgede, “Salgınla mücadelede sağlık sistemimizin bu yükü kaldıramaz hale gelmeye başladığını görüyor ve sağlık çalışanlarının tükenmesinden kaygı duyuyoruz.” denildi. 

Bildirgede, salgın nedeni ile çalışma düzeni tamamen değişen, aylardır zor koşullarda fedakârca çalışanların mücadelesini desteklemek, sağlığını korumak ve toplumun sağlığına kavuşmasını sağlamak için uzmanlık derneklerinin önerilerinin hızla yaşama geçirilmesi çağrısında bulunuldu.

‘Hasta sayısı her gün artıyor, bilgiler gizleniyor!’

Türk Tabipler Birliği açıklamada hasta sayısındaki artışın sürdüğünü, sağlık çalışanların artan yükü taşıyamadığını aktardı.

TTB’nin açıklamasında öne çıkan başlıklar şu şekilde:

– “COVID-19 hastalarıyla ilgili birimlerde görevli çalışanların çalışma saatleri ve iş yükleri fiziksel ve ruhsal sağlıklarını koruyacak şekilde düzenlenmelidir.

– “Sağlık çalışanı ebeveynlere, çocuğunun bakımı ve sağlığı ile mesleğini icra etme ve geçimini sağlayabilme arasında seçim yapmaya zorlamadan ücretsiz kreş, çocuk bakım desteği ya da ücretli idari izin gibi olanaklar sağlanmalıdır.

-“COVID-19 hastalığı, bütün sağlık çalışanları için meslek hastalığı olarak kabul edilmelidir. Düzenleme geriye dönük olarak da geçerli olmalıdır.”

Kaynak: TTB