TTB: Ülkedeki aşı çalışmalarını DSÖ listesinden öğrendik

TBB Merkez Konseyi, DSÖ’nün yayımladığı aşı adayları listesinde Türkiye’nin 8 aşı çalışması olduğunu öğrendiklerini bildirerek, Sağlık Bakanı Koca’nın aşı çalışmalarıyla ilgili kamuoyunu bilgilendirmesini istedi.

Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konseyi, Sağlık Bakanlığı’ndan aşı çalışmaları hakkında bilgi istedi. TBB yaptığı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), 15 Temmuz’da dünya genelinde yürütülmekte olan Covid-19 aşı çalışmalarının listesini “COVID-19 aşı adaylarının taslak listesi” başlığıyla paylaştığını hatırlattı.

‘Türkiye’de 8 aşı çalışması yürütülüyor’

Söz konusu aşı taslağı listesinde Sağlık Bakanlığı’nın Türkiye’de 8 aşı çalışmasının yürütüldüğü bilgisinin yer aldığına vurgu yapılan açıklamada, ülkedeki aşı çalışmalarıyla ilgili kamuoyunun bilgilendirilmemesine tepki gösterildi. Açıklamada, konuyla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazı gönderilerek, aşı çalışmaları hakkında bilgi istendi.

‘Bakanlık kamuoyunu bilgilendirme sorumluluğunu yerine getirmedi’

Bakan Koca’ya gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı: “Sağlık Bakanlığı Covid-19 pandemisiyle ilgili bir çok konuda olduğu gibi, ülkemizde bu konuda yürütülmekte olan aşı çalışmaları hakkında da kamuoyunu bugüne kadar bilgilendirme sorumluluğunu maalesef yerine getirmemiştir. Ülkemizdeki bu tür gelişmelerle ilgili haberleri uluslararası kuruluşlardan değil, doğrudan Sağlık Bakanlığı’ndan alabilmeliyiz. Sağlık Bakanlığı, böylesine yaşamsal bir konuda ilgili kurum ve kuruluşlar başta olmak üzere, kamuoyunu daha fazla zaman kaybetmeden bilgilendirmelidir. Benzer durumun bir kez daha yaşanmaması için gerekli hassasiyet, bizzat tarafınızca gösterilmelidir. Ülkemizde yürütülmekte olan Covid-19 aşı çalışmalarının tümü, Sağlık Bakanlığının koordinasyonu ile kamusal olarak desteklenmeli, başarıyla sonuçlanan çalışmalar olduğunda, aşı üretimi de kamusal olarak gerçekleştirilmelidir.”

Yazıda, Covid-19 aşısının kamusal olarak üretiminin sağlanmasıyla, risk grubundakiler öncelikli olmak üzere hem bütün yurttaşların hem de dünyanın en ücra köşesindeki insanların aşıya ulaşabilmelerinin sağlanması konusundaki bir çok engelin kolaylıkla aşılacağı kaydedildi.