TTB’den Bakan Koca’ya: Özür dile ve istifa et!

Türk Tabipler Birliği (TTB), Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın dün yaptığı açıklamalara cevap niteliğinde bir bildiri yayınladı.

Bildiride, 6 aydır söyledikleri her şeyin Bakan Koca tarafından onaylandığını ve ‘turkuaz tablonun kara tabloya dönüştüğü’ vurgulandı.

TTB’nin açıklamasından öne çıkan başlıklar şu şekilde:

  • “Türk Tabipleri Birliği olarak 6 aydır söylediklerimizi Sayın Bakan doğruladı: Turkuaz tablo kara tabloya dönüştü.”
  • “Sayın Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 Eylül’de yaptığı basın açıklamasında, her vakanın hasta kabul edilmediğini ve günlük olarak açıklanan COVID-19 verilerinde sadece semptom gösteren kişilerin yer aldığını açıklamıştır. Bugüne kadar turkuaz tabloda açıklanan veriler artık gerçekliğini yitirmiştir. Sayın Bakan da biliyor ki bilimsel olarak her vaka hasta sayılmaktadır.”
  • “Her vaka hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler de var. Büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor.” açıklaması ile Bakanlık ve toplum arasındaki güven ilişkisi de aynı şekilde zarar görmüştür. Pandemiye karşı güven veren bir mücadele sergilenememiştir.”
  • “Bugüne kadar tabip odaları ve TTB’nin yaptığı şeffaflık çağrılarının ne kadar haklı olduğu Bakan Koca’nın  bilimsel olarak çelişkili açıklamaları ile ortaya çıkmıştır.”

“Sayın Bakan, TTB’nin ısrarla belirttiği Dünya Sağlık Örgütü’nün  önerdiği kodlama sistemini hiç kullanmadınız.”

  • “Sizler verileri gerçek rakamları ile söylememektesiniz. Covid-19 pandemisinden ölüm istatistiklerinin düşük gösterilmesi topluma da büyük bir haksızlık ve saygısızlıktır.”
  • “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Her vaka hasta değildir” açıklamasına karşılık TTB olarak semptomlu ya da semptomsuz “Her vaka Covid-19 hastasıdır” diyoruz.”
  • “Vakaları düşük göstererek, terimleri değiştirerek, her gün farklı demeç vererek başarılı olunamaz.” 

“Üzerinizde baskı varsa bunu açıklayın”

  • “Toplumun ilk olarak bir özür beklediğini vurguluyoruz. Bunlar yapılmayacaksa Sağlık Bakanı’nı istifaya davet ediyoruz.”

Kaynak: TTB