TTB’den Bakan Koca’ya: Salgının yayılmasına engel olmadınız

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanı Koca’ya “Gerçekleri gizlediniz. Salgının yayılmasına engel olmadınız” dedi.

Dün toplanan Bilim Kurulu’nun ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bir gazeteci Koca’ya, “Her vakanın artık hasta kabul edilmediğiniz söylediniz. Türkiye’de kaç vaka var ve bunlar da tabloya eklenecek mi?” sorusunu sordu. Koca, soruyu şu şekilde yanıtladı:

“Asemptomatik (belirtisiz) olan vakadan bahsediyoruz. Hasta semptom (belirti) olan kişiden bahsediyoruz. Aseptomatik ve semptomatik. Semptomatik vaka hasta, asemptomatik vaka vaka. Bizim verdiğimiz günlük hasta sayısı. Zaten 29 temmuzdan itibaren de günlük hasta sayısı olarak verdik. Verdiğimiz bilgi bu.”

‘Gerçekleri gizlediniz’

Koca’nın bu yanıtına ilişkin görüntüleri Türk Tabipleri Birliği (TTB), sosyal medya hesabı Twitterdan #vakasayısıkaç etiketiyle paylaştı. TTB paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, belirti göstermeyen ama testi pozitif çıkan vakaların günlük açıklanan tabloda yer almadığını açıkladı. 6 aydır bunu söylüyorduk. Süreci şeffaf yürütmediniz. Gerçekleri gizlediniz. Salgının yayılmasına engel olmadınız.” ifadelerini kullandı.