TTB’den belediyeler çağrı: Tüm yurttaşların su gereksinimi ücretsiz olarak karşılanmalıdır!

Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi COVID-19 salgınını önlemek için belediyeler çağrı yaparak önümüzdeki üç ayda her bir yurttaş için günde 150 litre suyun ücretsiz sağlanmasını istedi.

Fotoğraf: AA

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, COVID-19 salgınına karşı alınması gereken bireysel önlemlerin başında el yıkamanın sağlanabilmesi için tüm yurttaşların su gereksiniminin ücretsiz olarak karşılanması gerektiğini bildirdi.

TTB’den yapılan açıklamada, Türkiye’de yaşayanların yaklaşık yarısının (%45,1) yoksul veya yoksunluk nedeniyle sosyal dışlanma riski taşıdığına dikkat çekildi. Açıklamada, buna ek olarak, salgının hızla yayıldığı, sağlık hizmetlerin ciddi bir biçimde zorlandığı bu günlerde, insanlar salgının kontrol altına alınabilmesi için evlerine kapandığı, pek çok insan bu nedenle işini ya da çalışamadığı için gelirini kaybettiği hatırlatıldı.

Açıklamada, böylesi günlerde herkesin ihtiyacı olan suya ulaşması için, faturalarını ödeyemeyen insanların sularının kesilmemesi yanında; gereksinim duyulan suyun herkes için ücretsiz olması da sağlanması gerektiği belirtildi. Açıklamada önümüzdeki 3 ay boyunca evde yaşayan her bir kişi için günde 150 litre suyun belediyeler tarafından ücretsiz sağlanması önerildi ve bunun için belediyelerin karar alması çağrısı yapıldı. ANKARA