TTB’den Koronavirüs aşısına dair tutum belgesi

Koronavirüs aşısına dair tutum belgesini paylaşan TTB, “Etkililik, güvenlilik, kalite ile ilgili verileri şeffaf bir şekilde paylaşılmayan ve bağımsız bilimsel kurul tarafından değerlendirilmeyen hiçbir aşı toplumda yaygın uygulanmamalıdır” dedi. 

Türk Tabipleri Birliği (TTB) koronavirüs (Kovid-19) aşısına dair tutum belgesini kamuoyuyla paylaştı. Aşının yaşamı kurtaran büyülü bir keşif olduğuna dikkati çeken TTB tutum belgesinde, “Aşılar her yıl yaklaşık üç milyon insanın ölümünü engellemektedir. Kovid-19 pandemisinde de güvenli ve etkili aşılar ile yapılacak yaygın aşılamanın, salgını kontrol altına almaya katkı sağlayacağı açıktır. Ancak herhangi bir tıbbi girişimde bulunabilmek için beklenen yararın olası zararlardan fazla olması gerekir” ifadelerine yer verildi.

Yeterli bilimsel bilgi yok

Geliştirilen Koronavirüs aşılarına ilişkin değerlendirme yapabilmek için yeterli sayı ve nitelikte bilimsel bilginin olmadığı belirtilen tutum belgesinde, “Etkililik, güvenlilik, kalite ile ilgili verileri şeffaf bir şekilde paylaşılmayan ve bağımsız bilimsel kurul tarafından değerlendirilmeyen hiçbir aşı toplumda yaygın uygulanmamalıdır.

Yeterli nesnel kanıt olmaksızın yapılacak uygulamalar sadece pandemi sürecinde yürütülecek aşı çalışmalarını değil genel bağışıklama programı kapsamındaki çalışmaları da olumsuz etkileyecektir.

Başarı güvene bağlı

Bağışıklama çalışmalarının başarısı, uygulanan aşı programlarına duyulan güvene bağlıdır. Bağışıklama programlarının sağladığı temel halk sağlığı yararlarının korunması; nitelikli aşılama hizmetlerinin varlığına, aşıların yarar ve risklerinin anlaşılmış olmasına, karar süreçlerinin kanıta dayandırılmasına, aşılama hizmetlerinin toplumda yaygın ve adaletli olmasına, çocukların, ergenlerin, erişkinlerin korunmasına yönelik sorumluluk alınmasına ve aşılamaya yönelik engellerin aşılmasına bağlıdır” bilgileri yer aldı.