TTB’den Sağlık Bakanlığı’na: Ani kararlarda hangi veriler esas alındı

TTB, Sağlık Bakanlığı’nın bilimsel verileri paylaşmadan aniden yeni kararlar aldığını belirterek, Kovid-19 aşı uygulamasına ilişkin yeni kararlarda hangi verileri esas aldığını derhal açıklamasını istedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Sağlık Bakanlığı’nın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı uygulamasına ilişkin aldığı yeni kararlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Sağlık Bakanlığı salgının başından beri yaptığını yaptı ve her zaman olduğu gibi bilimsel verileri paylaşmadan aniden yeni kararlar açıkladı.” denildi.

Ne meslek örgütleri, sendikalar, sağlık çalışanları ne de toplumun yapılan çalışmalardan ve sonuçlarından haberdar edilmediğine vurgu yapılan açıklamada, “Bilimsel araştırmaları sınırlayarak izne tabi kıldı ve salgınla ilgili bilimsel bilgiye ancak uluslararası çalışmaları izleyerek ulaşabildik.” denildi.

‘Çalışma yapılıp yapılmadığına dair bilgi dahi açıklanmamıştır’

Bugün açıklanan “tüm 15 yaş üstüne ve kronik hastalığı olan 12 yaş üstüne aşı hakkı” tanımlamasının öncesinde uluslararası veriler değerlendirilerek TTB tarafından da önerildiğine işaret edilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“PCR pozitifliği sonrası aşı uygulamasının 3 aydan 1 aya çekilmesi de literatür ile uyumlu bir adım olmuştur. Ancak asıl karmaşa Coronovac yaptıran ülke sayısının az olması ve bunlardan biri olan ülkemizin verileri açıklamaması nedeniyle 4. dozlar hakkında alınan kararın somut verilerle desteklenmemesidir.

Yapılan hiçbir çalışmanın verileri hatta çalışma yapılıp yapılmadığına dair bilgi dahi açıklanmamıştır. Yurtdışına çıkışlarda özellikle bilimsel toplantılara katılması gereken meslektaşlarımızın meslek örgütümüzden talepleri olmuş, bu talepler ışığında bir tanımlama yapılması için Sağlık Bakanlığı’na çağrı yapılmıştı. Sağlık Bakanlığı ise bir gecede herkese 4. doz aşıyı açarak aşılamaya dair sorulara bir yenisini eklemiş oldu.”

‘Aşı tedarikinde sorun yaşanması ihtimaline karşı program yapılmış mıdır?’

Açıklamada, Sağlık Bakanlığı’nın şu soruları yanıtlaması istendi: “Henüz ilk doz aşısını olanların aşıları tamamlanmamışken, üstelik siyasi otorite tamamlanması için etkin bir aşı kampanyası yapmaya yanaşmazken; alınan karar ile aşı tedarikinde sorun yaşanması ihtimaline karşı bir program yapılmış mıdır? Sağlık Bakanlığı 4. doz uygulamasını başlatırken buna ilişkin hangi uzlaşı raporları ve saha verisi esas alınmıştır?”

‘Hangi verileri esas alarak yaptığını derhal açıklamalıdır’

Alanda sorular ile muhatap olan sağlık çalışanlarının daha fazla belirsizlik ile baş başa bırakılamayacağına vurgu yapılan açıklamada, “Sağlık Bakanlığı bu uygulamada nasıl karar alındığını, iki doz Coronovac yaptıran 32 milyon kişinin verilerini ve düzenlemeyi hangi verileri esas alarak yaptığını derhal açıklamalıdır.” diye kaydedildi.

Yeni1Mecra