TÜGVA’nın MEB ile yaptığı ‘değerler eğitimi’ne durdurma kararı

Milli Eğitim Bakanlığı ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) arasında imzalanan ve ‘Değerler Eğitimi ve Sosyal Etkinlikler’ başlıklı faaliyetlere durdurma kararı çıktı.

Fotoğraf: Independent Türkçe

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen)’nın Resmi/Özel Temel Eğitim ve Ortaöğretim Kurumları “Değerler Eğitimi ve Sosyal Etkinlikler” Usul ve Uygulama Esasları’nın iptali ve öncelikle yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açmıştı.

Açılan dava ile ilgili karar bugün verildi. İmam Hatip Liseleri dışında kalan tüm orta öğretim kurumlarında gerçekleştirilmesi planlanan dini eğitim içerikli ‘değerler eğitimi’ Eğitim-Sen’in açtığı dava sonucunda iptal edildi.

‘Keyfilik içeren kurallar’

Dava konusunda yer alan iddialar şu şekilde:

  • “Dava konusu işlemler müfredatla çelişen değerler eğitimi, dayanağı olmayan öğrenci kulüpleri ve keyfilik içeren kurallar ile 08.06.2017 gün ve 30090 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği’ne aykırı danışman öğretmen görevlendirmeleri, sosyal etkinlikler, sosyal etkinliklerde kullanılacak yayınlar ve işleyiş içermektedir.”

Eğitim-Sen’den tarikat vurgusu

“Anılan Danıştay kararından sonra Milli Eğitim Bakanlığı’nın yasal sorumluluğu TÜGVA’NIN resmi ve özel bütün temel eğitim ve ortaöğretim okulları/kurumları ve ortaokullarındaki tüm faaliyetlerini durdurmaktır.”

“Kararın uygulanmasının takipçisi olacağız, kararın ret edilen imam hatip liseleri kısmı için Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’na itiraz edeceğiz. Hiçbir eğitim kurumunu demokrasi ve laiklik karşıtı vakıf, cemaat ve tarikatların eline bırakmayacağız. “

Haber Merkezi