Tunceli Valiliği’nden eylem ve etkinlik yasağı

Tunceli Valiliği, kent genelinde her türlü eylem ve etkinliklerin yapılmasını 15 gün süre ile yasakladı. Valilik tarafından yapılan açıklamada, isim vermeden kayıp Gülistan Doku’nun bulunması ve Pertek’teki cinsel istismar iddialarına ilişkin yapılan protestoların “Gerçeğe aykırı bir şekilde kullanıldığı”nın belirtilmesi dikkat çekti.

Tunceli Valiliği, internet sitesinde yayınladığı açıklama ile kentte tüm eylem ve etkinliklerin yasaklandığını duyurdu. Açıklamada, kentin konumu itibariyle Türkiye’de faaliyet yürüten 4 ayrı örgütün kırsal alanda silahlı olarak faaliyet yürüttüğü tek il olduğu ifade edildi. Kentin bu yönüyle farklı bir özellik ihtiva ettiğinin belirtildiği açıklamada, bu örgütlerin müzahir kitlelerin etkisine açık konumda bulunduğu kaydedildi.

‘Üzücü hadiseler gerçeğe aykırı kullanılıyor’

Açıklamada, isim verilmeden kayıp Gülistan Doku’nun bulunmasına ve Pertek’te çocuklara yönelik cinsel istismar iddialarına ilişkin yapılan eylemlerin gerçeğe aykırı yöntemlerle kullanıldığı savunuldu. Açıklamada, “İlimizde sağlanan huzur ve güven ortamından rahatsızlık duyan müzahir kitlelerce günümüzde meydana gelen üzücü hadiseler çeşitli propaganda yöntemleriyle gerçeğe aykırı bir şekilde kullanıp kamuoyunun tepkisini ortaya çıkarmak ve bunu canlı tutmak amacıyla sık sık sokak eylemleri gerçekleştirmeye çalışıldığı görülmektedir.”

Açıklamada, etkinliklerde son günlerde meydana gelen “asayişe müessir olaylar” üzerinden kışkırtıcı eylem ve söylemlerle kişi, kurum ve kuruluşların hedef haline getirildiği savunuldu. “Halkı kin ve düşmanlığa sevk ettikleri” ifade edilen açıklamada, toplum psikolojisinde infiale neden olacak şekilde algı oluşturmaya çalışıldığının bilindiği belirtildi.

Açıklamada, her türlü eylem ve etkinlikler “Terör örgütlerinin propagandasına dönüşebileceği” göz önünde bulundurularak, jandarma ve polis sorumluluk alanlarının tamamında yasaklandı. Yasak kararı 16-30 Ocak tarihlerinde 15 gün süre ile uygulanacak.

Resmi törenler yasak kararından muaf

Öte yandan yasak kararı, Valilik ve Kaymakamlık makamının uygun göreceği, resmi tören, kutlama, program, spor faaliyetleri, bilimsel ticari ve ekonomik amaçlarla yapılan etkinlik ve toplantılar için uygulanmayacak.