Turgut ve Şiban’ı ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ iddiasıyla askerler hakkında suç duyurusu

Askerler tarafından gözaltına alındıktan 2 gün sonra yoğun bakımda oldukları ortaya çıkan ve “helikopterden atıldıkları” iddia edilen Servet Turgut ve Osman Şiban’ın aileleri, avukatları aracılığıyla suç duyurusunda bulundu.

Van Cumhuriyet Savcılığına verilen dilekçede, operasyona katılan askerler hakkında “kasten öldürmeye teşebbüs”, “işkence” suçlamasıyla şikayetçi olundu.

Osman Şiban

Van’ın Çatak İlçesi’nde operasyona çıkan askerler tarafından 11 Eylül’de gözaltına alınan Servet Turgut (55) ve Osman Şiban’ın (50) 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında olduğu ortaya çıktı.

Servet Turgut, yoğun bakım servisinden çıkarılırken, Osman Şiban (50) ise, halen yoğun bakımda tutuluyor.

Askerler hakkında ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçlaması

Ağır işkence gördükleri ve “helikopterden atıldıkları” iddiasıyla gündeme gelen Turgut ve Şiban için aileleri Van Barosu İnsan Hakları İhlalleri Komisyonu’na başvuruda bulundu. Ailelerin avukatları da olayla ilgili sorumlu askerler hakkında “kasten yaralama”, “kasten öldürmeye teşebbüs”, “görevi kötüye kullanma”, “işkence” suçlamasıyla Van Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

‘Askerler yurttaşları meydanda toplayıp kimlik kontrolü yaptı’

Avukatların suç duyurusu dilekçesinde önemli iddialar yer aldı. Kırsal mahalleye helikopterle gelen askerlerin yurttaşları meydanda topladığı ve kimlik kontrolü yaptığının belirtildiği dilekçede, o sırada 2 yurttaşın askerler tarafından darp edildiği öne sürüldü. Askeri yetkilinin sürekli, “Acımız var, öfkemizi sizden çıkarmayıp da kimden çıkaracağız, köyünüzü yakacağız” şeklinde ifadelerde bulunduğu iddia edilen dilekçede, diz üstü çöktürülerek yurttaşlara kimlik kontrolü yapıldığı ifade edildi.

‘Servet Turgut ve Osman Şiban gözaltına alındı’

Aynı gün içerisinde 15 askerin tekrar mahalleye geldiği ve yanlarında başka bir mahallede gözaltına aldıkları Servet Turgut’un da bulunduğu belirtilen dilekçede, askerlerin burada da Osman Şiban’ı gözaltına aldıkları ve sonrasında mahalleden ayrıldıkları kaydedildi. 

‘Köylüler, askerlerin Servet ve Osman’ı helikoptere bindirdiklerini görmüşlerdir’

Mahalle sakinlerinin 2 kişinin gözaltına alınmasına tepki gösterdikleri ve buna karşılık askerlerin silah doğrultarak “Sizi tararız” tehdidinde bulunduklarının öne sürüldüğü dilekçede şu ifadeler yer aldı:

“Yakalanan kişiler sürüklenerek götürülmüş, zaman zaman bağırış sesleri köylülerce duyulmuştur. Askerler ve yakalanan Servet ve Osman gözden kaybolunca, durumu merak eden köylüler tepeye çıkıp baktıklarında askerlerin, her iki köylüyü helikoptere bindirdiklerini görmüşlerdir. Mezrada telefon çekmemektedir. Köyün etrafında da operasyon devam ettiğinden köylüler çıkamamıştır. Haliyle akrabalarına ve yakınlarına da Servet Turgut ve Osman Şiban’ın yakalandığını bildirememiştir.”

‘Karakoldaki yetkili yakınınız yoğun bakım servisindedir dedi’

İki gün sonra ailenin karakolu arayarak gözaltına alınan Turgut ve Şiban ile ilgili bilgi istediğinin belirtildiği dilekçede, şöyle denildi: “Telefondaki yetkili ‘ben bilmiyorum bir şey görmedim, beni bulaştırma bu işlere’ şeklinde karşılık verilmiştir. Bunun üzerine köylü, ‘bana bilgi vermezseniz basına haber veririm’ deyip kapattıktan 15-20 dakika sonra başka bir yetkili arayarak, ‘üzülmeyin, yakınınız Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım servisindedir’ demiş. Akrabalar daha sonra yoğun bakım ünitesinin kapısında bulunan askerlere Servet Turgut ve Osman Şiban’ı sormuş ve kendisine burada oldukları söylenmiş ancak görüştürmeyeceklerini bildirmişlerdir.”

‘Operasyona katılan kolluk görevlilerinin gözetiminde darp ve cebre maruz kaldılar’

Olayın hastane kayıtlarına darp olarak geçtiğine dikkat çekilen dilekçede, “Darp sürecinin nereden başlayıp nerede bittiğini bilmiyoruz. Özetle bu vatandaşlar Yoğurtlu mezrasında yakalanmış ve 3’üncü günde hastanede yoğun bakımda oldukları anlaşılmıştır. Hayati tehlikeleri devam eden bu iki vatandaşın, operasyona katılan kolluk görevlilerinin gözetiminde oldukları sırada darp ve cebre maruz kaldıkları sabittir.” denildi.

Dilekçede, ailelerin, Turgut ve Şiban’ı darp eden, yaralayan ve hali hazırda hayatlarına kasteden “Yıldırım 10 – Norduz Operasyonu”na katılan ve helikopter aracılığıyla alandan ayrılan askeri personelden ve olabilecek diğer şüphelilerden davacı ve şikayetçi oldukları yer aldı.

MA / CEMİL UĞUR