Türk Eczacıları Birliği’nden grip aşısı uyarısı: Belirsizlik acilen giderilmeli

Türk Eczacıları Birliği, henüz Türkiye’ye gelmeyen grip aşısına talebin fazlalığına işaret ederek, bu sürecin sorunsuz atlatılabilmesi için 10 milyon civarında aşıya ihtiyaç olduğunu belirtti.

Birlik, aşı dağılımı konusundaki belirsizliğin giderilmesi ve doz sayısının artırılması adına acilen adım atılması çağrısında bulundu.

Türk Eczacıları Birliğinden yapılan yazılı açıklamada, grip aşısına talebin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sebebiyle geçen yıllara oranla bir hayli yüksek seviyede olduğu kaydedildi.  Açıklamada, tedarikçi firmalar tarafından yapılan açıklamaların ülkeye gönderilecek aşı miktarının talebi karşılamayacağını açıkça gösterdiğine işaret edildi.

‘Grip aşısının 1,5 milyon doz civarında geleceği bilgisi mevcut’

Geçtiğimiz yıl grip aşılarının aralık ayında Türkiye’ye geldiğini ve pandemi olmamasına rağmen ihtiyacı karşılamada yetersiz kaldığına dikkat çekilen açıklamada, “Ülkemizde pek çok farklı coğrafi bölgenin bulunması sebebiyle yaşanan iklim farklılıkları da göz önüne alındığında grip mevsimi başlamış durumda. Grip aşılarının ise 15 Ekim tarihinden sonra, 1,5 milyon doz civarında geleceği bilgisi mevcut.” denildi.

Açıklamada, halk sağlığı uzmanlarının salgın sürecinde 65 yaş üzeri, 5 yaş altı ve kronik hastalığı bulunan kişilerin zatürre ve grip aşısı olmasının önemine dikkati çektiğine işaret edildi.

Açıklamada, bunun yanı sıra 18 yaş altında olup sürekli aspirin kullanmak zorunda olanların, hamilelerin, bakım evinde veya toplu yaşam alanlarında yaşayanların, ilaç kullanan şeker hastalarının, böbrek yetmezliği olan kişilerin, bağışıklık sistemlerini zayıflatacak bir hastalığı olanlar ya da ameliyat olanların, sağlık çalışanlarının grip aşısı olmalarının tavsiye edildiği anlatıldığı kaydedildi. 

‘Yeterli dozda aşının gelmeyecek olması bizi kaygılandırmaktadır’

Tüm bu parametrelerin göz önüne alındığında Türkiye’nin bu süreci sorunsuz atlatabilmesi adına 10 milyon civarında aşıya ihtiyacı olduğunun söylenebileceğine vurgu yapılan açıklamada, “Aşı henüz ülkemize gelmemesine rağmen aşıya olan talebin fazlalığı ve buna karşılık yeterli dozda aşının gelmeyecek olması, bir sağlık meslek örgütü olarak bizleri kaygılandırmaktadır.” diye ifade edildi.

‘Aşı dağılımı konusundaki yöntemin belirsizliği de bizleri kaygılandırmaktadır’

Aşı sayısının yeterli olmaması durumunda eczanelerde kaosun yaşanacağı, eczacılar ile hastaların karşı karşıya geleceğine vurgu yapılan açıklamada, “En önemlisi de halk sağlığının zarar göreceği ortadadır. Grip aşısı sayısının yetersizliğinin yanı sıra aşıların dağılımı konusundaki yöntemin belirsizliği de bizleri kaygılandırmaktadır.” denildi.

‘Aşıların eczanelerimizden çıkarılmaması gerekmektedir’

Bu noktada eczacıların birinci basamak sağlık hizmetinin önemli birer parçası olduğunu hatırlatıldığı açıklamada, şöyle denildi:

“Grip aşıları, her zaman olduğu gibi eczanelerimiz aracılığıyla hastalarımıza ulaştırılmalı, aşıların eczanelerimizden çıkarılmaması gerekmektedir. Kaos yaşanmaması adına, 65 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunanlar için aile sağlık merkezlerinde aşıların reçetelendirilmesinin ardından aşı eğitimi almış eczacılarımız tarafından hastalarımıza aşı uygulamasının yapılması ve akabinde İlaç Takip Sistemi’ne kaydedilmesi önerimizi ilgili mercilere ilettik. Vaktin daraldığının altını çiziyor ve acilen yanıt almak istediğimizi belirtiyoruz.”

Açıklamada, konu hakkındaki belirsizliklerin bir an evvel giderilmesi, yaşanacak sorunların öngörülerek bir an evvel çözüme ulaştırılması, doz sayısının artırılması adına acilen adımlar atılması istendi. 

Açıklamada, Türk Eczacıları Birliğinin ek aşı getirme konusunda Sağlık Bakanlığı nezdinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne yaptığı başvurunun neticelendirilmesi çağrısında bulunuldu. 

AA – ANKARA