Türk-İş: Açlık sınırı Aralık’ta 2 bin 592 liraya yükseldi

Türk-İş, Aralık ayında açlık sınırının 2 bin 592, yoksulluk sınırının 8 bin 436 liraya yükseldiğini açıkladı.

Fotoğraf: Ankara/DepoPhotos

Türk-İş “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının Aralık 2020 sonuçlarını yazılı açıklama ile duyurdu. Araştırmaya göre; 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 589 TL.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı ise (yoksulluk sınırı) 8 bin 436 TL. Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 3 bin 146 TL oldu.

Mutfak harcaması 427 lira arttı

4 kişilik bir ailenin aylık mutfak masrafları bir yıl öncesine göre 427 TL artarken, temel ihtiyaçlar için yapılması gereken toplam harcama ise bin 392 TL arttı. Aile bütçesinin gıda fiyat artışlarından dolayı sadece son ayda 73 TL ek yük gelirken, 4 kişilik ailenin aylık ek harcaması ise 239 TL’ye ulaştı.

‘Çalışanların yoksulluğu devam etmiştir’

Türkiye’de çalışanların yaklaşık yarıya yakınının asgari ücret veya civarında bir gelirle yaşamak durumunda kaldığına vurgu yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

“Ele geçen asgari ücret işçilerin prime esas ortalama aylık kazançlarının yüzde 68’ini oluşturmaktadır. Özellikle küresel salgın Kovid-19’a bağlı olarak hane halkı harcamaları değişmiş, borçluluk oranı da yükselmiştir. 2020 yılında geçerli olacak asgari ücret de aylık net 2 bin 825,90 TL olarak belirlenmiştir. Çalışanların beklentisi yine karşılanmamış ve çalışanların yoksulluğu devam etmiştir.”

MA – ANKARA