Türk lirasında tarihi erime: Euro 10 TL’yi aştı

Dolar ve Euro’daki hızlı yükseliş gün boyu sürerken, piyasaların kapanmasına az bir süre kala Euro, TL karşısında 10 TL’lik sınırı aştı.

Euro ve Dolar kuru sabah saatlerinden itibaren yükselişe geçmişti, şu saatlerde ise Euro’nun 10 TL’yi aştığı görülüyor.

ABD seçimlerinin yaklaşmasıyla birlikte Döviz’deki yükseliş ve buna bağlı olarak Türk lirasının değer kaybetmesi önlenemiyor. Dolar 9 TL’ye yaklaşırken, Euro ise 10 lirayı aştı.

Türk lirası yeni haftaya rekor düzeyde değer kaybıyla başlamış, dün 8.44 TL sınırı aşılmıştı. Bu sabah 8.4407 TL’den güne başlayan dolar, 8.5456 TL’yi görerek yeni rekorunu kırdı. Şu dakikalarda 8.53-8.54 TL bandında işlem görüyor.

Euroda da hareketlilik sürüyor. 9.8254 TL ile açılan euro 10.0011 TL’yi aştı. Şu dakikalarda 9.99-10 TL bandında dalgalanıyor. Artık çift hanelerden inmeyen sterlin ise 11.1002 TL ile Türk lirası karşısında zirvesini tazeledi. 

TL’de benzer para birimlerinden negatif ayrışma ile birlikte görülen sert değer kaybı Merkez Bankası’nın beklentilerin aksine politika faizini sabit tutup sıkılaştırmayı faiz koridorunu genişleterek yapması ile belirginleşti. Son dönemde jeopolitik gelişmelerle AB ve ABD ile gerilimin artabileceği endişeleri ve ABD seçimleri de TL’de değer kaybına etki eden unsurlara eklenmiş durumda.

ABD seçimlerinde bugün oy vermenin sona erecek olması küresel piyasalarda geçen hafta baskı unsuru oluşturmuştu. Öte yandan ABD seçimleri Türkiye açısından daha net bir risk unsuru oluşturuyor.

ABD Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden, ulusal kamuoyu yoklamalarında rakibi Başkan Donald Trump’ın önünde gidiyor. Ancak seçimin galibini belirleyen ve eyalet temsilcilerinden oluşan Seçiciler Kurulu’nda 270 oy toplaması gereken adayların salıncak eyaletlerde başabaş durumda olması nedeniyle Trump’ın kazanması da ihtimaller dahilinde bulunuyor.

Reuters’da kısa süre önce yayımlanan bir analizde ABD Demokrat Parti başkan adayı Joe Biden’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dış askeri müdahalelerine ve Rusya ile daha yakın işbirliğine karşı ABD’nin duruşunu sertleştirmesi beklendiği için, ABD başkanı seçilmesi halinde Türkiye diğer ülkelerden daha fazla kaybedebileceği yorumlanmıştı. 

Kaynak: T24