Türk Metal Sendikası MESS ile anlaştı

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Kavlak, MESS ile Grup Toplu İş Sözleşmesi’nde anlaştıklarını bildirerek, metal işçisinin ‘bir kör kuruşunu’ bile masada bırakmadıklarını savundu.

Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Grup Toplu İş Sözleşmesi’nde 7 Ekim 2019 tarihinden bu yana başlayan müzakerelerin sonuçlandığını bildirdi. Anadolu Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; Kavlak yaptığı yazılı açıklamada, işveren tarafıyla dün saat 19.30’da MESS Genel Merkezi’nde bir araya geldiklerini ve sabaha kadar süren görüşmelerde anlaştıklarını belirtti.

‘Saatlik ücrete 12 lirayı geçmeyecek şekilde iyileştirme’

Kavlak, metal işçisinin bir kör kuruşunu bile masada bırakmadıklarını, sendikal hayatta yine önemli bir başarıya imza attıklarını savundu. Kavlak, 1 Eylül 2019 itibarıyla 12 liranın altında olan saatlik ücretlere, 12 lirayı geçmeyecek şekilde 30 kuruş iyileştirme yapıldığını belirtti. Bunun üzerine tüm saatlik ücretlere, sözleşmenin birinci 6 ayında yüzde 17 oranında zam alındığını ifade eden Kavlak, ikinci 6 ay için yüzde 6 oranında artış sağlandığını kaydetti.

Kavlak, şunları belirtti: “Enflasyon yüzde 6’nın, yani bu oranın altına düşerse dahi, yüzde 6 alınacaktır. Bu oranı geçmesi halinde ise enflasyon farkı alınacaktır. Üçüncü ve dördüncü aylara enflasyon oranında zam alınmıştır. Tüm sosyal haklara birinci yıl yüzde 20 oranında, ikinci yıl için de enflasyon oranında artış sağlanmıştır. Bütün bu kazanımların ilk 6 aylık toplam değeri, ortalama yüzde 18,49, birinci yıl için toplam değeri ortalama yüzde 25,50 olmuştur. Bunlara ek olarak, üyelerimizin büyük önem verdiği tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasına bu sözleşme döneminde de aynen devam edilecektir.”

‘Enflasyon üzerinde refah payı aldık’

6 aylık enflasyonun 6,05 olduğu koşullarda yüzde 18’i aşan oranlarda zam aldıklarını ifade eden Kavlak, “Yani enflasyon üzerine yüzde 12,44 oranında refah payı aldık. Ülkemiz gerçekleri göz önüne alındığında, bu sözleşme sendikamızın tarihine altın harflerle yazıldı.” dedi.

‘MESS 3 yıllık sözleşme önerisini kabul etmedi’

Kavlak, MESS’in 3 yıllık sözleşme, esnek çalışma, ikramiyelerde kıstelyevm, deneme süresi ve denkleştirme, istirahat izin ücretlerini ödememe ve işçi çocuklarına staj yaptırmama gibi önerilerini kabul etmediklerine dikkat çekti.