Türk Tabipleri Birliği: Sözlerimizin arkasında, görevimizin başındayız!

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin hedef gösterdiği Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, salgına karşı bilgilendirme ve uyarının tarihsel hekimlik sorumluluğunun gereği olduğunu belirtti.

Bu sorumluluğun gereğini yerine getirmeye devam edeceklerini belirten TTB Merkez Konseyi, “Sözlerimizin arkasında, görevimizin başındayız.” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün twitter hesabından yaptığı çağrı ile Türk Tabipleri Birliği’ni (TTB) “İhanet oluşumu” olarak hedef göstermiş, “Türk bulunan Tabipler Birliği Derhal ve gecikmeksizin kapatılmalıdır. Yöneticileriyle ilgili adli işlem yapılmalıdır” demişti.

‘Salgına karşı bilgilendirme hekimlik sorumluluğun gereğidir’

TTB Merkez Konseyi, Bahçeli’nin hedef gösteren sözlerine karşı yazılı açıklama yaptı. “Salgına karşı bilgilendirme ve uyarı TTB’nin yasal ve etik yükümlülüğü, yaşama ve yaşatma mücadelemiz tarihsel hekimlik sorumluluğunun gereğidir” denilen açıklamada, TTB’nin tarihin süzgecinden günümüze ulaşan iyi hekimlik değerlerinin vazgeçilmez temsilcisi olduğuna işaret edildi.

‘TTB bütün enerjisini sağlık ve yaşam hakkını savunmak için harcıyor’

Açıklamada, giderek şiddetlenen ve binlerce insanın, onlarca hekim ile sağlık çalışanının ölümüne neden olan Covid-19 salgının her aşamasında TTB’nin bütün enerjisini insanların sağlık ve yaşam hakkını savunmak için harcadığına dikkat çekildi.

‘Sözlerimizin arkasında, görevimizin başındayız’

Açıklamanın devamında şunlar ifade edildi: “Türk Tabipleri Birliği’nin salgına yönelik bilimsel verilere dayanan uyarı ve önerileri toplumun sağlık ve yaşam hakkı için kamuoyu ile paylaşması evrensel, yasal ve etik sorumluluğudur. Covid-19 salgınında kaybettiğimiz meslektaşlarımızı siyah kurdele ile anmak ve başka kayıplar olmasın diye çabalamak ise kaybettiklerimize ve yakınlarına karşı vefa borcumuzdur. Türk Tabipleri Birliği ve hekimler dün olduğu gibi bugün de ve yarın da bu sorumluluğun gereğini yerine getirmeye devam edeceklerdir. TTB Merkez Konsey üyeleri olarak sözlerimizin arkasında, görevimizin başındayız.”

Sosyal medyada #İyikiTTBvar gündem oldu

Bahçeli’nin hedef gösteren çağrısına sosyal medyada da gösterilen tepkiler sürüyor. Aralarında, yazar, akademisyen, gazeteci, sanatçı, sivil toplum örgütlerinin de bulunduğu çok sayıda kişi TTB’ye destek mesajları paylaştı. Twitterda #İyikiTTBvar etiketiyle yapılan paylaşımlar gündemin ilk sıralarında yer aldı.