Türkdoğan: Güneşi bulduk Tunç ve Küçüközyiğit nerede?

Kayıp ve kaçırılma vakalarının son 4 yılda arttığına dikkati çeken İHD Eş Genel Başkanı Türkdoğan, “Kaçırılan Güneş’i bulduk Tunç ve Küçüközyiğit nerede?” diye sordu.

Türkdoğan İçişleri Bakanlığı ve Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonunun bu vakalara sessiz kaldığını belirterek, “Sessiz kalamazsınız” dedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD), kayıp ve kaçırılma vakalarıyla ilgili Ankara’da Genel Merkez binasında basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, 29 Aralık 2020 tarihinden bu yana kaçırıldığı iddia edilen Hüseyin Galip Küçüközyiğit’in kızı Nursena Küçüközyiğit, kaçırılan ve 5 gün serbest bırakılan Gökhan Güneş’in halası Zübeyde Güneş ile İHD ve Hak İnisiyatifi yetkilileri katıldı.

‘Son 4 yılda kaçırılma, kaybetme olayları arttı’

Zorla kaybetmenin insanlığa karşı suç olduğuna vurgu yapan Türkdoğan, son 4 yılda kaçırılma, kaybetme olaylarının arttığına dikkati çekti. Türkdoğan, “İHD olarak buna karşı ailelerle beraber mücadele ediyoruz, mücadelelerini kesintisiz devam ettiren Barış Anneleri ve Cumartesi Anneleri topluma güç oluyor.” dedi.

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan

‘Tunç’tan tüm başvurulara rağmen hala haber alınamamıştır’

2019 yılında Salim Zeybek, Gökhan Türkmen, Erkan Irmak, Yasin Ugan, Özgür Kaya ve Mustafa Yılmaz’ın zorla kaçırılarak 7 ay alıkonulduğunu hatırlatan Türkdoğan, “Bu kişilerin bulunmasından yaklaşık bir ay kadar sonra 6 Ağustos 2020 tarihinde zorla kaybedildiği ileri sürülen Yusuf Bilge Tunç ile ilgili yapılan tüm başvuru ve uğraşlara rağmen hala haber alınamamıştır.” diye konuştu.

‘İçişleri Bakanlığı buna nasıl sessiz kalıyor?’

İstanbul’da kaçırılarak 5 gün alıkonulan Gökhan Güneş’in ağır işkencelere maruz kaldığını söyleyen Türkdoğan, “Kendilerine ‘görünmeyenler’ diyorlar, yeniden eski JİTEM benzeri uygulamalar ile karşı karşıyayız. Görünmeyenler seslenmek istiyorum görünüyorsunuz kameralara takılıyorsunuz. Bu ülkede insanlar nasıl kaçırılıyor? İçişleri Bakanlığı buna nasıl sessiz kalıyor? Sesiz kalamazsınız” dedi.

‘Güneş’i bulduk Tunç ve Küçüközyiğit nerede?’

Yusuf Bilge Tunç ve Hüseyin Galip Küçüközyiğit’in bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulunan Türkdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Güneş’i bulduk Tunç ve Küçüközyiğit nerede? Güneş’e işkence uygulayanlar yargılayın. Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bu vakaları araştırmalı, sessiz kalamazlar. Yürütme organını yasamayı denetleme görevini yerine getirmeli. Kağıt üstünde denetleme yapmaktan vazgeçin. İnsanların işkenceye maruz kalmasını engelleyin, bu sizin göreviniz.”

Nursena Küçüközyiğit

Nursena Küçüközyiğit’ten duyarlılık çağrısı

Hüseyin Galip Küçüközyiğit’in kızı Nursena Küçüközyiğit, 29 Aralık 2020 tarihinde babasıyla yaptıkları telefon konuşmasında yılbaşını beraber geçirmek için Kocaeli’ne geleceğini söylediğini ancak gelmediğini ve 29 Aralık 2020 tarihinden itibaren hiçbir şekilde kendisine ulaşamadıklarını söyledi.

Kocaeli Bekirpaşa Karakolu’na 31 Aralık günü babasının kaybolduğu yönünde ihbarda bulunduğunu ifade eden Küçüközyiğit, “Aynı zamanda CİMER’e başvurduk, Savcılığa da suç duyurusunda bulunduk. Her yerde kameralar olmasına rağmen bulunmuyor” dedi. Küçüközyiğit, şu çağrıda bulundu:

“Gökhan Güneş işkence gördüğünü anlattı. Babamın da aynı şeyleri yaşadığını düşünüyorum. Bir ay geçti her geçen gün bizim için daha yıpratıcı oluyor. Sosyal medyadan baskı yapmaya çalışıyoruz, hukuksal yollarda bir dönüş alamadık. Duyarlı herkese yardım etmeli.” 

Zübeyde Güneş

Zübeyde Güneş: Gökhan’ın olayını bitmiş görmüyoruz

Gökhan Güneş’in halası Zübeyde Güneş, “Biz günlerdir Gökhan’ı ararken çok yıprandık. Yanımızda olan herkese teşekkür ediyoruz. Gökhan’ın olayının bitmiş olarak görmüyoruz. Bu tacizlerin devam edeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Delillerin karatılmadan aile tarafından toplandığına dikkati çeken Güneş, “Enkaz gibi geldi eve fiziki ve psikolojik olarak yıpranmış durumda. Delili bulduğumuz için bize hesap soranlar, delilleri nereden bulduğumuz değil Gökhan’ı arasalardı daha çabuk bulurduk. Hukuk mücadelemiz devam edecek.” şeklinde konuştu.

MA – ANKARA