Türkiye, kaynak yaratmakta en çok zorlanan 5 ülkeden biri

Türkiye’de kötü giden ekonominin dünyadaki yansımaları sürüyor. Araştırmalar Türkiye’nin kaynak yaratmakta en çok zorlanan ülkelerden biri olduğunu ortaya koydu.

Türk Lirasının Amerikan Doları ve Euro karşısındaki değer kaybı sürüyor, kaynak bulmakta zorlanıyor (Depo Photos)

Oxford Economics’in raporuna göre Türkiye, Güney Afrika, Brezilya, Meksika ve Hindistan’la birlikte kaynak yaratmakta en çok zorlanan 5’inci gelişmekte olan ülke. Raporda Türkiye’nin ödemeler dengesindeki kırılganlığa da dikkat çekildi.

Dünyanın en büyük ekonomik tahmin ve analiz kuruluşlarından birisi olan Oxford Economics’in son yayınladığı rapor, Türkiye’nin kaynak yaratma konusunda yaşadığı zorluğu bir kez daha ortaya koydu.

Sözcü gazetesinin haberine göre; gelişmekte olan ülkelerin piyasanın tepkisinden korktuğu için mali ihtiyat konusunda çok fazla hata yaptığı belirtilen raporda, salgın nedeniyle artan finansman ihtiyaçlarına rağmen yüksek borçlanma maliyetlerinin bu ülkelerin kırılganlıklarını artırdığına dikkat çekildi.

Hazırlanan puan tahtasında Türkiye, fonlama konusunda en savunmasız yükselen piyasa ekonomileri arasında yer aldı.

Moody’s de uyarmıştı

Salgının zayıf ekonomilerde kaynak yaratma konusundaki endişeleri artırdığı belirtilen raporda, Türkiye’nin ödemeler dengesindeki kırılganlığa da dikkat çekildi.


Bir ülkenin dış dünya ile yaptığı tüm ekonomik işlemlerin bilançosu anlamına gelen ödemeler dengesinin dört ana kalemini cari işlemler hesabı, sermaye ve finans hesabı, resmi rezervler ve net hata noksan oluşturuyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, eylül ayında yayınladığı raporda Türkiye’de ödemeler dengesi krizi olabileceği uyarısında bulunmuştu.

Raporda, “Türkiye’nin dış kırılganlıklarının bir ödemeler dengesi krizine yol açma ihtimali güçleniyor.”

“Merkez Bankası’nın TL’yi savunmak için 2020 başından beri yaptığı başarısız girişimler yüzünden Türkiye’nin döviz rezervleri, hem net hem de brüt bazda onlarca yıldır görülmemiş bir düzeye indi.”

“Altın hariç brüt rezervler yılbaşından bu yana yüzde 40 azaldı” sözlerine yer verilmişti.

Ekonomi’de son durum ve Berat Albayrak’ın açıklamaları

Geçtiğimiz hafta son 30 yılda Türkiye tarihinin en yüksek seviyesine çıkan Dolar ve Euro’nun etkileri sürüyor.

Dolar’ın 8,50’ye yaklaştığı haftanın ardından Maliye Bakanı Albayrak‘ın ‘istesek Dolar’ı düşürürüz ama uğraşmıyoruz’ demesi dikkat çekti.

Albayrak kurdaki duruma ilişkin şunları söyledi: “Dövizdeki artışın birçok sebebi var. Dünyadaki belirsizlikler, ABD seçimleri, pandemi, ülkeler arasındaki sıkıntılar. Hepsi dövizin yükselmesine neden oluyor. Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil.